قربانیان آزارهای جنسی پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک آمریکا ۳۸۰ میلیون دلار غرامت می‌گیرند

قربانیان آزارهای جنسی پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک آمریکا ۳۸۰ میلیون دلار غرامت می‌گیرند
Copyright Saul Loeb/AP
Copyright Saul Loeb/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه فدرال در شهر ایندیاناپولیس آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که توافقنامه حاصله میان فدراسیون ژیمناستیک ایالات متحده و کمیته المپیک و پارالمپیک این کشور از یکسو و بیش از ۵۰۰ قربانی لری نصار از سوی دیگر را تایید کرده است.

آگهی

دعوای حقوقی میان فدراسیون ژیمناستیک ایالات متحده و صدها قربانی آزارهای جنسیِ لری نصار، پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک این کشور سرانجام چهار سال پس از آغاز رسیدگی قضایی به این رسوایی، با توافق بر سر پرداخت ۳۸۰ میلیون دلار غرامت به قربانیان پایان یافت.

دادگاه فدرال شهر ایندیاناپولیس آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که توافقنامه حاصله میان فدراسیون ژیمناستیک ایالات متحده و کمیته المپیک و پارالمپیک این کشور از یکسو و بیش از ۵۰۰ قربانی لری نصار از سوی دیگر را تایید کرده است.

بیش از ۹۰ درصد از قربانیان این پرونده در ماه سپتامبر به توافق اولیه‌ای رای مثبت دادند که خواستار پرداخت رقم ۴۲۵ میلیون دلار به عنوان غرامت شده بود. با این وجود این رقم بعدها اصلاح شد و در نهایت دو سوی این دعوا با پرداخت ۳۸۰ میلیون دلار به شرط تایید توافقنامه از سوی دادگاه، سازش کردند.

بر اساس اسناد این پرونده، بیش از ۳۰۰ قربانی توسط لری نصار مورد آزار قرار گرفتند و بقیه نیز قربانی آزارهای جنسی دیگر افراد وابسته به فدراسیون ژیمناستیک آمریکا بودند.

پرداخت غرامت تنها بخشی از پروسه حقوقی رسیدگی به این پرونده است و علاوه بر آن، تصمیم گیران ورزش ژیمناستیک در ایالات متحده موظف شده‌اند تا مجموعه‌ای از تدابیر غیرمالی را نیز به اجرا بگذارند؛ از جمله بازنگری در ساختارهای اداری و فرهنگی تشکیلات مرتب با این ورزش که به لری نصار اجازه داده بود برای سال‌ها به آزار زنان و دختران ادامه بدهد.

لی لی لیونگ، رئیس فدراسیون ژیمناستیک ایالات متحده پس از تصویب توافقنامه غرامت در بیانیه‌ای گفت: «در این پرونده، بازماندگان آزارهای جنسی چه بصورت فردی و چه جمعی و با شجاعت پیش‌قدم شدند تا از تغییر پایدار در این ورزش حمایت کنند. ما متعهد هستیم که با آنها و با کل جامعه ژیمناستیک کار کنیم تا مطمئن شویم که ایمنی، سلامت و تندرستی ورزشکاران و جامعه بیش از هر چیز دیگری در اولویت قرار خواهد گرفت.»

لورنس جرارد نصار مشهور به «لری نصار» پزشکی استئوپاتی ساکن ایالات متحده آمریکا در سال‌هایی که به عنوان پزشک تیم ژیمناستیک دختران فعالیت می‌کرد صدها تن از زنان و دختران فعال در این ورزش را مورد آزار جنسی قرار داد.

او حتی قبل از آنکه در دادگاه ایالتی به جرم تجاوز جنسی به زنان ژیمناست محکوم شود، در دادگاه فدرال به جرم پورنوگرافی کودکان محکوم شده بود و سرانجام در سال ۲۰۱۸ میلادی با حکم ۱۷۵ سال زندان روبرو شد.

راشل دن‌هولیندر یکی از قربانیان آزار جنسی لری نصار که از زمان برملا شدن این رسوایی، فعالانه برای احقاق حقوق قربانیان تلاش کرده، ضمن استقبال از توافق حاصل شده برای دریافت غرامت از فدراسیون ژیمناستیک و کمیته ملی المپیک این کشور گفت: «واقعیت این است که هرچه این پروسه حقوقی طولانی‌تر شود، برای بازماندگان سخت‌تر می‌شود. بسیاری از این زنان، نمی‌توانند بدون رسیدن به چنین توافقی به مراقبت‌های پزشکی دسترسی یابند. ما احساس کردیم که به نفع همه است که این شیوۀ حل و فصل را بپذیریم تا به این ترتیب بازماندگان بتوانند تا اندازه‌ای از عدالت برخوردار شوند.»

او افزود که برخی از مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز قربانیان از سوی بیمه پوشش داده نمی‌شود و توافق برای پرداخت غرامت می‌تواند تا حدودی از بار مالی معالجات بکاهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان آلمانی منطقه‌ای از مغز را که هنگام تحریک کلیتوریس فعال می‌شود شناسایی کردند

از سعید طوسی تا لری نصار؛ اتهام‌های مشابه و حکم‌های متفاوت

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت