Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از سعید طوسی تا لری نصار؛ اتهام‌های مشابه و حکم‌های متفاوت

از سعید طوسی تا لری نصار؛ اتهام‌های مشابه و حکم‌های متفاوت
Copyright 
نگارش از سمیه رستمیان
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید طوسی و لری نصار هر دو متهم به آزار جنسی نوجوانان شدند. اما دادگاه سرنوشت متفاوتی را برای این دو رقم زد.

آگهی

در هفته‌ای که گذشت جریان محاکمه دو مرد یکی ایرانی و دیگری آمریکایی خبرساز شد. محمد گندم‌نژاد طوسی ملقب به سعید طوسی، مربی قرآنی که متهم به آزارجنسی پسران نوجوان تحت تعلیمش بود و لری نصار، پزشک سابق تیم المپیک دختران ژیمناست آمریکا که متهم به آزارجنسی دختران نوجوان ورزشکار بود.

مطرح شدن اتهام تجاوز جنسی این دو نفر در کشورهای محل سکونتشان جنجال برانگیز شد چرا که هر دو به نحوی از چهره‌های سرشناس رشته‌های خود بودند.

سعید طوسی قاری قرآن، کارشناس علوم دینی و قرآنی و از مقربان بیت علی خامنه‌ای، رهبر ایران است. لری نصار، پزشکی حاذق در زمینه ورزش است که نزدیک به یک دهه در تیم المپیک دختران ژیمناست آمریکا مشغول به فعالیت بود.

در مهر ۱۳۹۵سال گزارش هایی از رسانه ها پخش شد که در آن از تجاوز سعید طوسی به شاگردانش خبر می‌داد. ۱۰ تا ۱۹ پسر نوجوان وی را به آزار جنسی و تجاوز متهم کرده بودند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در یک نشست خبری روز یکشنبه دوم آبان ماه با اشاره به پرونده سعید طوسی جنجال‌ها بر سر پرونده وی را غیرطبیعی خواند.

در حالی که به گزارش برخی از رسانه‏‌ها سعید طوسی با شکایت تعدادی از نوجوانان قاری قرآن به اتهام آزار جنسی تحت تعقیب قرار گرفته بود، اما با دخالت مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی مقدم، مسئول ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی برای او قرار منع تعقیب صادر شد.

سعید طوسی در روزهای پایانی مهرماه ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‎ای با رد این اتهام گفت که مخالفان نظام به بهانه این اتهام وی را واسطه هتاکی به رهبر ایران کرده‌اند.

نهایتا سعید طوسی در بهمن ماه امسال به حکم دادگاه تجدید نظر تهران از اتهام آزار جنسی کودکانی که به آنها قرآن درس می‌داد، تبرئه شد.

مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزیر کشور و سرپرست این وزارتخانه در دولت محمد خاتمی از جمله کسانی بود که شدیدا نسبت به این حکم اعتراض کرد و حکم تبرئه او را به مصلحت کشور ندانست.

محمود صادقی، ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با استفاده از لفط تعبیر کودک آزار قرآنی، به حکم سعید طوسی اعتراض و با ارائه مدارکی این حکم را ناشی از حمایت افرادی دانست که به بیت رهبری نفوذ کرده‌اند.

در مقابل لری نصار سرنوشت متفاوتی داشت. وی که نزدیک به یک دهه در تیم ژیمناستیک دختران آمریکا مشغول به کار بود در سال ۲۰۱۵ به دلیل آنچه «نگرانی‌های ورزشکاران» خوانده شد، از این تیم اخراج شد. در سپتامبر ۲۰۱۶ روزنامه ایندیاناس‌پولیس استار گزارش داد که دو نفر از اعضای سابق تیم ژیمناستیک لری نصار رابه آزار جنسی متهم کرده‌اند.

در فوریه ۲۰۱۷ سه نفر از زنان ورزشکار رشته ژیمناستیک در یک مصاحبه ۶۰ دقیقه‌ای اعلام کردند که آقای نصار به آنان تعرض کرده است.

با شدت گرفتن اعتراضات نسبت به آزارهای جنسی و راه افتاد کمپین «من نیز (MeToo)» دیگر قربانیان وی لب به سخن گشودند. برخی از زنان ورزشکار مدعی شدند که وی از سنین نوجوانی از آنان سوءاستفاده جنسی کرده است.

لری نصار به همراه وکلایش در دادگاه حاضر شد.
شاکیان لری نصار علیه او در دادگاه شهادت دادند.

سرانجام لری نصار در روز ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) به اتهام آزار جنسی بیش از ۱۵۰ زن نوجوان و جوان به تحمل ۱۷۵ سال زندان محکوم شد. او پیشتر به اتهام پورنوگرافی کودکان و به دلیل کشف ۳۷ هزار عکس از کودکان و نوجوانان در دادگاه دیگری به ۶۰ سال زندان محکوم شده بود. 

اعضای هیئت مدیره فدراسیون ژیمناستیک آمریکا نیز اعلام کردند به دلیل رسوایی آزار جنسی گسترده از سمت خود استعفا می‌دهند.

سعید طوسی و لری نصار اتهامات مشابهی داشتند اما دستگاه قضایی در بررسی جرائم و صدور حکم آنان رفتار متفاوتی داشت. این تفاوت در نحوه رسیدگی به پرونده این دو نفر ناشی از چیست؟ قضاوت با شماست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان آزارهای جنسی پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک آمریکا ۳۸۰ میلیون دلار غرامت می‌گیرند

جریمۀ میلیونی دانشگاه ایالتی میشیگان در پرونده آزارهای جنسی لری ناصر

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد