Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جریمۀ میلیونی دانشگاه ایالتی میشیگان در پرونده آزارهای جنسی لری ناصر

جریمۀ میلیونی دانشگاه ایالتی میشیگان در پرونده آزارهای جنسی لری ناصر
Copyright REUTERS/Rebecca Cook
Copyright REUTERS/Rebecca Cook
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر آموزش آمریکا اقدامات لری ناصر، پزشک ورزش دانشگاه میشیگان که در تیم ملی ژیمناستیک نیز کار می‌کرده را «منزجر کننده و غیرقابل تصور» توصیف و همزمان تاکید کرد که رفتار دانشگاه در قبال این شکایات نیز به همین اندازه بد بوده است.

آگهی

وزارت آموزش ایالات متحده آمریکا دانشگاه ایالتی میشیگان را ۴.۵ میلیون دلار جریمه کرد و خواستار ایجاد تغییرات گسترده در این دانشگاه شد.

این جریمه پس از آن تعیین شد که مشخص گردید دانشگاه در دادن پاسخ مناسب به شکایتها از آزارهای جنسی لری ناصر، پزشک ورزش این دانشگاه که در تیم ملی ژیمناستیک آمریکا نیز کار می‌کرده، کوتاهی کرده است.

لری ناصر به جرم آزار جنسی ورزشکاران و عمدتا زنان ژیمناست به بیش از صد سال زندان محکوم شده است.

بتسی دووس، وزیر آموزش آمریکا اقدامات لری ناصر را «منزجر کننده و غیرقابل تصور» توصیف و همزمان تاکید کرد که رفتار دانشگاه در قبال این شکایات نیز به همین اندازه بد بوده است.

خانم دووس گفت: «بسیاری از افراد قدرتمند [در دانشگاه] از این رفتارها و شکایتها مطلع بودند. با این وجود چنین فرد متخلفی همچنان در استخدام دانشگاه بوده و دستمزد دریافت می‌کرده و حتی دانشجویان بیشتری را مورد آزار قرار می‌داده است... چنین چیزی دیگر نباید اتفاق بیفتد؛ نه در این دانشگاه و نه در جای دیگری.»

این مبلغ جریمه، بزرگترین رقمی است که تا کنون در چهارچوب قانون «Clery Act» برای یک دانشگاه تعیین شده است. قانون کلری، یک قانون فدرال است که از دانشگاهها می‌خواهد اطلاعات مربوط به جرائمِ روی‌داده را گردآوری کنند و دانشجویان را از تهدیدات آگاه سازند.

پیش از این بزرگترین جریمه‌ای که تعیین شده بود، مبلغ ۲.۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی علیه دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا بوده است.

بنا بر تحقیقات وزارت آموزش آمریکا، دانشگاه ایالتی میشیگان چند اصل مهم را که قانون کلری (Clery Act) بر آن تاکید داشته، نادیده گرفته و به این ترتیب مرتکب تخلف شده است. از جمله تخلفات می‌توان به پنهان نگه داشتن آمار جرایم، هشدار ندادن درباره وضعیت امنیت به دانشجویان و خطراتی که آنها را تهدید می‌کند و عدم ایجاد سیستمی برای جمع آوری آمار جرم و جنایت اشاره کرد.

دانشگاه میشیگان دربارۀ جریمۀ تعیین شده اظهارنظری نکرده اما اعلام کرده است که به‌زودی یک کارشناسِ قانون کلری را استخدام می‌کند تا تدابیر لازم برای محافظت از ورزشکاران و کودکانی که در برنامه‌های دانشگاه شرکت می‌کنند، به اجرا گذاشته شود.

تحقیقات همچنین نشان داد که دانشگاه میشیگان در پیگیری گزارش‌هایی که درباره سوء‌رفتارهای جنسی لری ناصر و سرپرست او ویلیام استرامپل داده می‌شده، ناموفق بوده و نتوانسته است نه به این آزارها پایان دهد و نه از تکرار آنها جلوگیری کند و اقدامات لازم را برای محافظت از دانشجویان به اجرا بگذارد. استراپل نیز ماه گذشته به جرم غفلت از وظیفه در موضوع ناصر، به یک سال زندان محکوم شد.

دانشگاه ایالتی میشیگان در جریان جلسات حل و فصل این پرونده پذیرفت که علاوه بر ایجاد «تغییرات اساسی» در دانشگاه، اقدامات لازم برای کمک به قربانیان آزارهای لری ناصر از جمله خدمات مشاوره، بازپرداخت شهریه یا ارائه فرصتی برای شرکت در کلاس‌ها بدون پرداخت هزینه را فراهم کند.

همچنین مقرر شد که دانشگاه تحریم‌های لازم را علیه آن دسته از کارمندان فعلی و پیشینی که پس از آگاهی از این آزارها اقدامی انجام نداده‌اند، به اجرا بگذارد.

دانشگاه میشیگان سال گذشته نیز با پرداخت غرامتی ۵۰۰ میلیون دلاری به قربانیان ناصر موافقت کرده بود. بخش زیادی از این پول یعنی حدود ۴۲۵ میلیون دلار به ۳۳۳ نفر، عمدتا زنان و دخترانی رسید که قبلا شکایت کرده بودند.

در موج دوم دادخواست‌ها نیز ۷۲ نفر از شکایت کردند که دانشگاه در حال حل و فصل موضوع پرداخت غرامت با آنهاست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشک سابق تیم ملی ژیمناستیک آمریکا به ۴۰ تا ۱۲۰ سال زندان محکوم شد

پدر سه دختر قربانی در دادگاه به لری نصار حمله کرد

از سعید طوسی تا لری نصار؛ اتهام‌های مشابه و حکم‌های متفاوت