زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری و هشدار سونامی در شرق اندونزی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زمین لرزه در شرق اندونزی و هجوم ساکنان به خیابان‌ها
زمین لرزه در شرق اندونزی و هجوم ساکنان به خیابان‌ها   -  کپی رایت  ای پی

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۳ در مقیاس ریشتر بامداد روز سه‌شنبه چهاردهم دسامبر شرق اندونزی را به لرزه درآورد.

بر اساس گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا، این زمین‌لرزه ساعت ۳ و بیست دقیقه به وقت گرینویچ در دریای فلورس و در عمق ۱۸.۵ کیلومتری زمین روی داده است.

موسسه زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری آمریکا پیش‌تر بزرگی این زمین لرزه را ۷.۶ ریشتر و کانون آن را در عمق ۷۶ کیلومتری زمین تخمین زده بود.

مرکز هشدار سونامیِ اقیانوس آرام مستقر در هونولولو با به صدا درآوردن زنگ خطر نسبت به احتمال وقوع سونامی پس از وقوع این زمین‌لرزه قوی در عمق آب‌های شرق اندونزی اعلام کرد: امتداد سواحل شرقی در شعاع ۱۰۰۰ کیلومتریِ کانون زمین‌لرزه با خطر هجوم امواج سهمگین و خطرناک مواجه هستند.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا خطر تلفات ناشی از این زمین لرزه را کم ارزیابی کرده اما در عین حال یادآور شده است که «زلزله‌های اخیر در این منطقه منجر به خطرات ثانویه مانند سونامی و رانش زمین می‌شود و از این حیث ممکن است خسارات قابل توجهی به همراه داشته باشد.»

در این گزارش آمده است: زمین‌لرزه‌هایی که کانون آنها در عمق کم زمین روی می‌دهد نسبت به زمین لرزه های عمیق‌تر معمولا آسیب بیشتری وارد می کنند.

اندونزی به دلیل قرار گرفتن در کمربند فعالیت‌های آتش‌فشانی و لرزش زمین در اقیانوس آرام که از آن به عنوان «حلقه آتش» یاد می‌کنند همواره د رمعرض زمین‌لرزه‌ها و فوران‌های آتشفشانی متعدد است.

زمین‌لرزه‌ای شدید به قدرت ۹.۱ در مقیاس ریشتر که کانون آن اعماق آب‌های سواحل سوماترا اعلام شد دسامبر سال ۲۰۰۴ این مجمع‌الجزایر را لرزاند و سبب وقوع یک سونامی عظیم در منطقه شد که تنها ۱۷۰ هزار نفر را در اندونزی به کشتن داد.

ابتدای ماه ژانویه گدشته نیز زمین لرزه‌ای به قدرت ۶.۲ ریشتر «سسولاوسی» از جزایر بزرگ اندونزی را به لرزه انداخت و ضمن به جای گذاشتن خسارات فراوان جان یکصد نفر را گرفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید