احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد آلمان توافق تشکیل دولت ائتلافی را امضا کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
اولاف شولتس
اولاف شولتس   -  Copyright  Markus Schreiber/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

اولاف شولتس صدراعظم جدید آلمان چهارشنبه به عنوان جانشین آنگلا مرکل، محبوب ترین سیاستمدار اروپایی دو دهه اخیر سوگند یاد می‌کند. احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد روز سه‌شنبه توافق تشکیل دولت ائتلافی را امضا کردند و کابینه جدید از روز آینده کار خود را آغاز می‌کند. 

قانونی کردن استفاده از کانابیس و افزایش حدود ۲۵ درصدی حداقل حقوق، ازجمله برنامه‌های مورد توافق میان احزاب دولت ائتلافی است که وزن چپ میانه و سبزها را در این کابینه نشان می‌دهد. با این حال برنامه اصلاح هزینه‌های عمومی از سال ۲۰۲۳ به بعد و سیاست بودجه‌ای انقباضی حاکی از قدرت رویکرد مالی دموکرات‌های آزاد است. 

حضور پررنگ زنان در کابینه ائتلافی چراغ راهنمایی

همانگونه که در جریان تبلیغات انتخاباتی، اولاف شولتز وعده داده بود نیمی از وزرای کابینه را زنان تشکیل خواهند داد. از ۱۶ وزارت خانه، تصدی ۸ وزارتخانه با زنان خواهد بود.

از جمله برای اولین بار در راس وزارت خارجه یک زن می ایستد. آنالنا بائربوک، عضو سبزهای آلمان که یکی از وعده هایش تغییر سیاست آلمان در قبال چین و روسیه عنوان شده است. از نگاه وی و هم حزبی های او در کمتر از یک دهه اخیر برلین در مقابل مسکو و پکن بسیار «ضعیف» رفتار کرده است که خانم بائربوک قصد دارد آنرا تغییر دهد. در اولین تغییر وزیر خارجه پیشنهادی سبزهای آلمان، اعلام کرده که همچون ایالات متحده، آلمان هم ناگزیر است «دست به تحریم دیپلماتیک بازیهای المپیک زمستانی پکن بزند.»

اولاف شولتس، هنگام معرفی کابینه خود از این که نیمی از وزیران را زنان تشکیل می دهند ابراز خوشحالی کرد. حزب متبوع صدراعظم جدید، سوسیال دموکرات، از هفت وزارتخانه ای که علاوه بر اداره صدراعظمی به عهده دارد ۵ وزارتخانه را به زنان سپرده است.

وزرای پیشنهادی این حزب عبارتند از: کارل لاوترباخ وزیر بهداشت و تامین اجتماعی، خانم نانسی فیزر وزیر کشور، کریستیانه لامبرشت وزیر دفاع، کلارا گیویتس وزیر مسکن، سونیا شولتسه وزیر همکاری های اقتصادی و کمک های عمرانی.

هوبرتوس هایل که وزیر کار و امور اجتماعی در دولت چهارم آنگلا مرکل از حزب سوسیال دموکرات بود در سمت خود ابقا شده است.

ولفانگ اشمیت هم ریاست دفتر صدراعظم را برعهده خواهد داشت. او هم یکی از اعضای مهم سوسیال دموکراتهای آلمانی است.

سبزها نیز که حضوری فعال در دولت ائتلافی دارند پیش از این در هماهنگی با اولاف شولتس، ۵ وزیر خود را معرفی کرده اند.

یک وزیر ترک‌تبار در کابینه ائتلافی شولتس

به جز وزیر خارجه، روبرت هابک، رهبر سبزها نیز متصدی وزارت محیط زیست آلمان خواهد شد. در میان نام پنج وزیر پیشنهادی سبزها، حضور چم اوردمیر، سیاستمدار ترک تبار نیز کم سابقه است. او که عضو سبزهای آلمان است با تایید احتمالی پارلمان وزیر کشاورزی خواهد شد. اوردمیر تنها وزیر خارجی‌تبار کابینه جدید آلمان خواهد بود.

این در حالی است که بیش از ۲۰ درصد از رای دهندگان آلمان را مهاجرتبارهای این کشور تشکیل می دهند. همزمان در انتخابات اخیر از مجموع ۷۳۶ نماینده راه یافته به بوندستاگ، پارلمان آلمان، یازده درصد را زنان و مردان مهاجرتبار تشکیل می دهند. در میان آنها نام ۶ آلمانی ایرانی تبار نیز دیده می شود. امید نوری از سبزهای آلمان، کاوه منصوری و یاسمین فهیمی و پارسا محوی از حزب سوسیال دموکرات و بیژن جیرسرائی از لیبرال دموکرات ها و زهرا واگنکنشت از دی لینکه، چپهای آلمان در دوره جدید بوندستاگ حاضر خواهند بود.

دولت جدید آلمان در حالی چهارشنبه هشتم دسامبر در بوندستاگ سوگند یاد خواهد کرد که این کشور پیک موج چهارم کرونا را به تازگی رد کرده است.  شاید اولین اولویت دولت جدید یافت راه حلی برای برون رفت از این موج همه گیری بیماری کووید-۱۹ باشد.