اسرائیل به دنبال استفاده از «ابزارهای متفاوت» علیه ایران؛ رئیس موساد به واشنگتن رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه کابینه این کشور
نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه کابینه این کشور   -   کپی رایت  AP Photo

نفتالی بنت، نخست‌ وزیر اسرائیل روز یکشنبه از قدرت‌های جهانی خواست که در مذاکرات هسته‌ای با ایران رویکردی سختگیرانه اتخاذ کنند.

سخنان نخست‌ وزیر اسرائیل در حالی بیان می‌شود که دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی پس از پایان دور هفتم مذاکرات وین از مواضع ایران در این گفتگوها ابراز ناامیدی کرده‌اند. یک مقام ارشد آمریکایی حتی از آماده شدن کشورش برای «شرایطی که دیگر برجام قابل احیاء نباشد» سخن گفت.

نفتالی بنت در جلسه کابینه اسرائیل گفت: «از همه کشورهایی که با ایران در وین مذاکره می‌کنند می‌خواهم که خطی محکم را دنبال کنند و برای ایران روشن کنند که آنها نمی‌توانند همزمان هم غنی‌سازی کنند و هم مذاکره.»

وی افزود: «ایران باید هزینه تخلفاتش را بدهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست‌ وزیر اسرائیل افزود که کشورش از فاصله زمانی بین دور هفتم و دور هشتم مذاکرات وین برای اقناع واشنگتن به استفاده از «ابزارهایی متفاوت» علیه برنامه هسته‌ای ایران استفاده خواهد کرد. نفتالی بنت در این باره توضیح بیشتری نداد.

از سوی دیگر داوید برنع، مدیر موساد شنبه شب در سفری از پیش اعلام نشده راهی واشنگتن شد. این در حالی است که بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز قرار است روز چهارشنبه برای دیدار با لوید آستین، همتای آمریکایی خود و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده به آمریکا سفر کند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل هفته گذشته برای رایزنی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به لندن و پاریس رفته بود.

دور اخیر مذاکرات وین اولین دور این گفتگوها از زمان آغاز دوره ریاست‌ جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری جدید ایران بود. اسرائیل از زمان امضای برجام در سال ۲۰۱۵ از مخالفان این توافق بود. مقامات اسرائیل بر این باور هستند که برجام نمی‌تواند تضمین‌کننده عدم پیگیری برنامه هسته‌ای نظامی از سوی ایران باشد. آنها همچنین از این توافق به دلیل عدم رسیدگی به فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه انتقاد می‌کنند.