واشنگتن: خودمان را برای شرایطی که دیگر امکان احیای برجام نباشد آماده می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
برنامه هسته‌ای ایران
برنامه هسته‌ای ایران   -   کپی رایت  AP Photo

آمریکا روز شنبه ایران را متهم کرد که مسیر دستیابی به توافق بر سر احیای برجام را مسدود کرده و همزمان در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که رویکرد ایران برای ایالات متحده «قابل پذیرش» نیست. این مقام آمریکایی گفت: «ایران [در مذاکرات] رویکرد کشوری را نداشت که به طور جدی به بازگشت سریع به برجام می‌اندیشد.»

وی افزود که کشورش طی پنج ماه گذشته از خود «صبوری» نشان داد تا ایران خود را برای از سرگیری مذاکرات آماده کند. این مقام ارشد آمریکایی همچنین تهران را به «شتاب بخشیدن» به برنامه هسته‌ای به شکلی «تحریک‌آمیز» متهم کرد. 

او در عین حال گفت که آمریکا هنوز تصمیمی برای خروج از مذاکرات وین نگرفته است. این در حالی است که واشنگتن می‌گوید خود را برای «شرایطی که امکان احیای برجام دیگر ممکن نیست» آماده می‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران و آمریکا در جریان گفتگوهای وین به طور غیرمستقیم بر سر احیای برجام با یکدیگر مذاکره می‌کنند. دور هفتم این مذاکرات که اولین دور آن در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران بود روز جمعه در وین به پایان رسید.

انتظار می‌رود که دور هشتم مذاکرات طی روزهای آینده آغاز شود اما هنوز تاریخی برای آن تعیین نشده است.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران همزمان با اظهارات مقام‌های آمریکایی درباره «عدم جدیت» ایران در مذاکرات در گفتگو با شبکه الجزیره گفت: «حضور ما در این جا نشان می‌دهد که ما واقعا برای رسیدن به یک توافق جدی هستیم و ما عزم و اراده طرف مقابل و رفتار آن‌ها را به طور جدی ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم آیا آماده بازگشت به پایبندی کامل به توافق و ترک تخطی‌هایشان هستند یا نه.»

وی همچنین عدم تطابق پیشنهادات ایران در مذاکرات را با دیدگاه‌های کشورهای اروپایی را «طبیعی» توصیف کرد.