واشنگتن: خودمان را برای شرایطی که دیگر امکان احیای برجام نباشد آماده می‌کنیم

برنامه هسته‌ای ایران
برنامه هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «ایران [در مذاکرات] رویکرد کشوری را نداشت که به طور جدی به بازگشت سریع به برجام می‌اندیشد.»

آگهی

آمریکا روز شنبه ایران را متهم کرد که مسیر دستیابی به توافق بر سر احیای برجام را مسدود کرده و همزمان در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که رویکرد ایران برای ایالات متحده «قابل پذیرش» نیست. این مقام آمریکایی گفت: «ایران [در مذاکرات] رویکرد کشوری را نداشت که به طور جدی به بازگشت سریع به برجام می‌اندیشد.»

وی افزود که کشورش طی پنج ماه گذشته از خود «صبوری» نشان داد تا ایران خود را برای از سرگیری مذاکرات آماده کند. این مقام ارشد آمریکایی همچنین تهران را به «شتاب بخشیدن» به برنامه هسته‌ای به شکلی «تحریک‌آمیز» متهم کرد. 

او در عین حال گفت که آمریکا هنوز تصمیمی برای خروج از مذاکرات وین نگرفته است. این در حالی است که واشنگتن می‌گوید خود را برای «شرایطی که امکان احیای برجام دیگر ممکن نیست» آماده می‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران و آمریکا در جریان گفتگوهای وین به طور غیرمستقیم بر سر احیای برجام با یکدیگر مذاکره می‌کنند. دور هفتم این مذاکرات که اولین دور آن در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران بود روز جمعه در وین به پایان رسید.

انتظار می‌رود که دور هشتم مذاکرات طی روزهای آینده آغاز شود اما هنوز تاریخی برای آن تعیین نشده است.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران همزمان با اظهارات مقام‌های آمریکایی درباره «عدم جدیت» ایران در مذاکرات در گفتگو با شبکه الجزیره گفت: «حضور ما در این جا نشان می‌دهد که ما واقعا برای رسیدن به یک توافق جدی هستیم و ما عزم و اراده طرف مقابل و رفتار آن‌ها را به طور جدی ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم آیا آماده بازگشت به پایبندی کامل به توافق و ترک تخطی‌هایشان هستند یا نه.»

وی همچنین عدم تطابق پیشنهادات ایران در مذاکرات را با دیدگاه‌های کشورهای اروپایی را «طبیعی» توصیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل از واشنگتن و تهران خواست به مفاد توافق هسته‌ای بازگردند

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

ویکتوریا نولاند، جانشین موقت وندی شرمن کیست و موضعش در قبال ایران و برجام چیست؟