تابوت ژوزفین بیکر، رقصنده و مبارز ضدنژادپرستی به آرامگاه مشاهیر فرانسه منتقل شد

تابوت ژوزفین بیکر، رقصنده و مبارز ضدنژادپرستی به آرامگاه مشاهیر فرانسه منتقل شد
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژوزفین بیکر آمریکایی-فرانسوی ۴۶ سال پیش در پاریس درگذشت. او اولین زن رنگین پوستی که به آرامگاه بزرگان فرانسه راه می‌یابد.

آگهی

تابوت ژوزفین بیکر، خواننده، رقصنده، سمبل جنبش آزادیخواهی زنان، نماینده مبارزه علیه نژادپرستی و عضو جنبش مقاومت مسلحانه فرانسه علیه اشغال آلمان نازی، ۴۶ سال پس از مرگ او روز سه‌شنبه ۳۰ نوامبر به آرامگاه مشاهیر پانتنون منتقل شد.

ژوزفین بیکر در سال ۱۹۰۶ در یک خانواده تنگ‌دست در میسوری ایالات متحده به دنیا آمد. زمانی که تنها ۱۳ سال داشت به زور ازدواج کرد. شش سال بعد با ترک خانواده و شوهرش به فرانسه رفت. اندکی بعد به ستاره مشهور «مجله نگر»، کمدی موزیکال فرانسوی و رقصنده سرشناس کاباره مولن روژ پاریس تبدیل شد.

در زمان اشغال فرانسه به جنبش مسلحانه مقاومت پیوست. در سال‌های پس از جنگ، در دهه‌ ۱۹۶۰ به جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان ایالات متحده آمریکا پیوست. ژورفین بیکر در سال ۱۹۶۳ و در زمان راهپیمایی مشهور ده‌ها هزار نفری سیاهان در واشنگنتن در کنار مارتین لوترکینگ بود و آن روز را بهترین روز زندگیش می‌خواند.

در همان سال‌ها برای اثبات اینکه «تنها یک نژاد وجود دارد و آن هم نژاد انسان‌ها است» ۱۲ کودک یتیم را از تیره گوناگون به فرزندی پذیرفت و در قصری در دوردوین (جنوب غربی فرانسه) اسکان داد.

ژوزفین بیکر در ۱۲ آوریل ۱۹۷۵ در ۶۸ سالگی در پاریس درگذشت.

این نخستین بار است که یک زن رنگین‌پوست در آرامگاه مشاهیر فرانسه دفن می‌شود. پیش از ژوزفین بیکر، تابوت ۵ زنان سرشناس از جمله ماری کوری و سیمون وی در پانتنون دفن شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

چهار قهرمان مقاومت فرانسه به پانتئون می روند

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد