Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ژوزفین بیکر، نخستین زن سیاهپوستی که در آرامگاه مشاهیر فرانسه دفن می‌شود

ژوزفین بیکر و چارلی چاپلین در نمایشی در مولن روژ پاریس، ۲۰ مه ۱۹۵۳
ژوزفین بیکر و چارلی چاپلین در نمایشی در مولن روژ پاریس، ۲۰ مه ۱۹۵۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان ۸۰ چهره آرمیده در پانتئون پاریس، تنها ۵ زن حضور دارند از جمله سمیون وی که در سال ۲۰۱۸ به این آرامگاه راه یافت. در این میان ژوزفین نخستین زن سیاه پوستی است که قرار است در آرامگاه مشاهیر دفن شود.

آگهی

‍پیکر ژوزفین بیکر، هنرمند آمریکایی-فرانسوی و نماد مبارزه برای برابری و علیه نژادپرستی بعنوان نخستین زن سیاهپوست به پانتئون پاریس (آرمگاه مشاهیر فرانسوی) منتقل می‌شود. وی در سال ۱۹۷۵ درگذشته است. 

به گزارش رسانه‌های فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور این تصمیم را بطور رسمی تایید کرده است. یه این ترتیب قرار است پیکر این خواننده و رقاص مشهور در تاریخ ۳۰ نوامبر به پانتئون انتقال داده شود.

در میان ۸۰ چهره آرمیده در پانتئون پاریس، می توان چهرهای سیاسی، علمی، مذهبی و برخی نویسندگان بزرگ و بسیاری از چهرهای نظامی را دید که اکثریت مطلق با مردان است. تنها ۵ زن در حال حاضر در پانتئون آرمیده‌اند از جمله سمیون وی که در سال ۲۰۱۸ به این آرامگاه راه یافت.

نگاهی به زندگی ژوزفین بیکر

ژوزفین بیکر در سال ۱۹۰۶ میلادی در خانواده‌ای فقیر در میسوری ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد.او  در سال‌های نوجوانی کارهایی چون تمیز کردن خانه‌ها را برای برخی خانواده‌های ثروتمند انجام می داد. او نخستین بار در ۱۳ سالگی ازدواج کرد و در ۱۹ سالگی به پاریس مهاجرت کرد. وی پس از مهاجرت از همسر نخست خود جدا شد.

ژوزفین در پاریس به ستاره مجله «نگر» و در تئاتر شانزه‌لیزه به یک چهره مشهور تبدیل شد. در ۳۱ سالگی در سفر به نیویورک با فضایی مملو از تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان مواجه شد و به همین دلیل در ۱۹۳۷ ملیت فرانسوی گرفت و با ژان لیون، فوتبالیست فرانسوی ازدواج کرد.

او در جریان جنگ جهانی دوم به جنبش مقاومت فرانسه پیوست و نقش مهمی در این جنبش داشت. وی با پایان جنگ نشان لژیون دونور را دریافت کرد. بعد از جنگ مبارزه ژوزفین بیکر ادامه داشت. او علیه نژادپرستی و برای آزادی سیاهان مبارزه می کرد و از جنبش حقوق مدنی به رهبری مارتین لوترکینگ حمایت می‌کرد.

در یکی از اجراهایش در ژاپن او کودکی را به فرزندی قبول کرد و سپس ۱۱ کودک دیگر از دیگر نقاط جهان را نیز به فرزندی پذیرفت تا آنچه خودش «قبیله رنگین کمانی» نام نهاده بود، شکل بگیرد.

ژوزفین در ۵۷ سالگی در کنار مارتین لوترکینگ در راهپیمایی حقوق مدنی سپاهپوستان آمریکا شرکت کرد و در واشنگتن جایی که ۲۵۰ هزار حامی جنبش حقوق مدنی مارتین لوترکینگ جمع شده بودند سخنرانی کرد.

وی در ۱۲ آوریل ۱۹۷۵ در پاریس و در سن ۶۸ سالگی به دلیل سکته مغزی درگذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عاشق یا منحط؟ کارزار روشنفکران فرانسوی برای انتقال گور دو شاعر به پانتئون

درخواست از ماکرون برای انتقال خاکستر ژیزل حلیمی به آرامگاه مشهور پانتئون

چهار تن از قهرمانان مقاومت فرانسه در پانتئون جای گرفتند