تیمرمن: ما به دنبال سرمایه گذاری برای عبور از سوخت‌های فسیلی هستیم

تیمرمن: ما به دنبال سرمایه گذاری برای عبور از سوخت‌های فسیلی هستیم
Copyright euronews
نگارش از Méabh Mc Mahonیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تیمرمن: «ما طرف عدالت اقلیمی هستیم و همچنین طرف حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی. این فرمول در بیانیه نهایی قرار گرفت، چیزی که قبلا هرگز اتفاق نیفتاده است و ما سیاست‌هایی برای حمایت از آن داریم.»

فرانس تیمرمن، معاون اجرایی رئیس کمیسیون اروپا برای پیمان سبز مهمان این برنامه گفتگوی جهانی است تا با او درباره دستاورهای نشست آب و هوایی کوپ ۲۶ گلاسگو گفتگو کنیم.

یورونیوز: در کوپ ۲۶ گلاسگو، این عکس که شما را با کیس، نوه‌تان که یک ساله است نشان می دهد خیلی پخش شد. و واقعا تاثیر گذار بود شما سعی داشتنید نشان دهید که تکنوکرات‌ها هم می توانند انسان باشند. بگذارید ابتدا به صحبت‌های شما در آن جلسه کوپ ۲۶ گوش کنیم.

سخنان فرانس تیمرمن در جلسه کوپ ۲۶: «در سال ۲۰۵۰، کیس ۳۱ ساله خواهد بود. اگر ما شکست بخوریم و منظورم این است که همین حالا در یکی دو سال آینده شکست بخوریم، او برای آب و غذا با انسان‌های دیگر خواهد جنگید. این واقعیت تلخی است که ما با آن روبرو هستیم.»

یورونیوز: برای اولین سوال، آیا کیس از نتیجه کوپ ۲۶ راضی خواهد بود؟

تیمرمن: «فکر نمی کنم. ما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. اما کاری که من سعی کردم در آنجا انجام دهم این بود که نشان دهم این موضوع برای هر یک از ما جنبه شخصی هم دارد. این فقط برای من و نوه‌ام نیست. همه شما عزیزان، فرزندان یا خانواده‌ای دارید که اگر نتوانیم این مشکل را حل کنیم، از عواقب آن رنج خواهید برد.»

**یورونیوز: و تقریبا روز شنبه هیچ توافقی صورت نگرفت. ما را به پشت صحنه کوپ ۲۶ ببرید، چه خبر بود، واقعا چه در حال رخ دادن بود؟
**

تیمرمن: «خوب، به نظر من همیشه رسیدن به یک توافق جهانی در یک سمینار کوپ دشوار است. اما این بار ما خیلی جاه‌طلب‌تر از آن چیزی بودیم که بسیاری از کشورها قبلا پیش بینی می کردند و کمی طول کشید تا همه از آن حد و حدود قبلی فراتر بروند. به طور خاص پذیرش فرمول استفاده شده از سوی ریاست بریتانیایی در مورد زغال سنگ برای برخی از کشورهای تولید کننده زغال سنگ کمی دشوار بود. بنابراین ما مجبور شدیم با حفظ سطح بالای جاه‌طلبی مان، اما با استفاده از چندین کلمه متفاوت آنرا دوباره فرمول بندی کنیم. اما آنچه تصمیم گرفتیم برای زغال سنگ است و این مهمترین دستاورد است.»

**یورونیوز: ما همچنین آلوک شارما رئیس احساساتی کوپ ۲۶ را دیدیم که گفت که این فقط یک برد شکننده بود.
**

تیمرمن: «بله، او احساساتی شد به دلیل سورپرایزهایی لحظه آخری که از چندین کشور گرفتیم که ناگهان نمی خواستند از نتیجه نهایی حمایت کنند. بنابراین ما باید با هم و همچنین با آن کشورها راه حل های سریعی پیدا می کردیم و خوشبختانه موفق شدیم.»

یورونیوز: و درباره غرامت‌های اقلیمی، چرا اروپا تمایلی به ایجاد تسهیلات خسارت برای کشورهایی که تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار می گیرند اما باعث آن نمی شوند، ندارد؟‌

تیمرمن: «خوب، در جهان توسعه یافته هیچ کس بیشتر از اتحادیه اروپا برای انطباق و جبران خسارت اقدام نکرده است. ما دیگر کشورهای توسعه یافته را تحت فشار قرار دادیم تا پول بیشتری روی میز بگذارند. ما پول بیشتری برای جبران ضرر و زیان روی میز گذاشتیم. ما پول بیشتری به صندوق انطباق اختصاص دادیم. بنابراین در جهان توسعه یافته، ما در این زمینه پیشتاز هستیم اما هنوز باید کارهای بیشتری انجام دهیم زیرا ما در مورد تریلیون ها پول حوزه انطباق صحبت می کنیم که برای آماده کردن سیاره برای آنچه در حوزه آب و هوا در حال اتفاق افتاده است، یعنی تغییرات اقلیمی، ضروری است.»

یورونیوز: در حالی که شما در داخل ساختمان مشغول بودید می خواهم تصویری از برخی از فعالان خارج از ساختمان را در کوپ۲۶ به شما نشان دهم. آنها از اتحادیه اروپا می پرسیدند: شما کدام طرفید؟ این عکس اورسولا فون در لاین را آنجا ببینید... آنها می پرسیدند طرف سوخت های فسیلی هستید یا عدالت اقلیمی؟ چه می توانی به آنها بگویی؟

تیمرمن: «خوب ما طرف عدالت اقلیمی هستیم و همچنین طرف حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی. این فرمول در بیانیه نهایی قرار گرفت، چیزی که قبلا هرگز اتفاق نیفتاده است و ما سیاست‌هایی برای حمایت از آن داریم. ما تنها بخش‌هایی از جهان هستیم که در واقع برنامه‌ای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خودمان داریم با حداقل کاهش ۵۵ درصدی از هم اکنون تا سال ۲۰۳۰. بسیاری دیگر اکنون اعلام کرده اند که آنها در اواسط قرن به کربن صفر می رسند اما آنها هنوز برنامه‌های واقعی برای رسیدن به آن ندارند اما ما داریم.»

**یورونیوز: آیا پکیج «فیت فور ۵۵» شما قبل از کوپ۲۷ در شرم الشیح، تصویب خواهد شد؟‌
**

تیمرمن: «امیدوارم. ما هنوز خیلی کار داریم. تا آن زمان هیچ پیشنهادی بطور کامل تصویب نخواهد شد اما امیدوارم تا آن زمان به نقطه بی بازگشتی رسیده باشیم. ما از طرف پارلمان و شورای اروپا، جایی که همه کشورهای عضو گرد هم می آیند، تعهد کامل خواهیم داشت که در پی تصویب این پکیج باشیم. این قبل از کوپ ۲۷ کار بسیار مهمی خواهد بود.»

یورونیوز: اینجا در یورونیوز اخیرا در مورد افزایش قیمت انرژی گزارش داده ایم و در همین حین شرکت‌هایی که گاز تولید می کنند میلیاردرها سود بیشتر را گزارش می کنند. بنابراین، می خواهم از شما بپرسم که چرا کمیسیون اروپا به اصطلاح «پروژه های گازی جدید با منافع مشترک» را ترویج می کند و آیا شما از نورد استریم دو حمایت می کنید؟‌

تیمرمن: «کاری که ما باید انجام دهیم کمک به کشورها برای انتقال از زغال سنگ به انرژی‌های تجدید پذیر است. اما برخی کشورها نمی توانند این کار را یکباره انجام دهند. آنها به گاز طبیعی به عنوان یک منبع انرژی انتقالی نیاز خواهند داشت و به همین دلیل است که ما از برخی از این پروژه‌ها حمایت می کنیم. اما نمی خواهیم آنها در گاز طبیعی محبوس شوند. بنابراین، این فقط می تواند یک راه‌حل موقت باشد و ما مطمئن خواهیم شد که قانون ما برای دستیابی به هدفمان مناسب است تا این انتقال از زغال سنگ از طریق گاز طبیعی به انرژی‌های تجدید پذیر را در کشورهایی که به آن نیاز دارند، داشته باشیم.»

یورونیوز: آیا واقعا گاز طبیعی را می توان سبز نامید؟

تیمرمن: «نه نمی تواند این یک سوخت فسیلی است.»

یورونیوز: دقیقا

تیمرمن: «اما در عین حال در گذار به انرژی سبز به یک حامل انرژی نیاز خواهیم داشت.»

**یورونیوز: و در مورد هسته‌ای چطور؟
**

تیمرمن: «خوب، هسته‌ای مزیت بزرگی در عدم هر گونه انتشاری دارد. این یک مزیت بزرگ است. اما در عین حال بر پایه فسیل است و هزینه فوق العاده بالایی دارد.»

**یورونیوز: و کیس در مورد زباله های رادیو اکتیو هسته ای چه خواهد گفت؟
**

تیمرمن: «بله هزینه بسیار زیاد است. هزینه سوخت نیروگاههای هسته ای فقط در حال افزایش است و هزینه ساخت منافع انرژی تجدید پذیر به طور چشمگیری کاهش می یابد. برای سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر کمتر به پول دولتی نیاز دارید در حالی که برای سرمایه گذاری در زمینه هسته ای به مقادیر زیادی پول دولتی نیاز است.»

**یورونیوز: آیا اروپایی ها باید شرکت های سوخت فسیلی را از حمایت مالی از رویدادهای رسانه‌ای، فرهنگی و ورزشی منع کنند؟
**

تیمرمن: «به نظر من ما باید روشن کنیم که می خواهیم سرمایه گذاری ها از سوخت های فسیلی به سمت انرژی های تجدید پذیر برود و این شرکت‌ها می توانند همان شرکت‌ها باشند که به سمت انرژی های تجدید پذیر حرکت می کنند. چرا که نه؟‌ اما صندوق بین‌المللی پول محاسبه کرده است که در حال سرمایه گذاری حدود ۱۱ میلیون دلاری در دقیقه در سوخت‌های فسیلی هستیم و این باید تغییر کند و باید به سرعت هم تغییر کند.»

**یورونیوز: فرانس تیمرمن، ما هفته گذشته شاهد حضور مردم در خیابان های بلژیک و در بروکسل و در خیابان های هلند و اتریش بودیم، مردمی را دیدیم که به خیابان ‌ها آمدند تا علیه اقدامات محدود کننده به دلیل کووید۱۹ اعتراض کنند. تجمع به درگیری و خشونت کشید. سوال من این است که آیا اروپا برای عبور از بحران آب و هوایی آماده است؟
**

تیمرمن: «آنچه مهم است این است که با شهروندانمان نه فقط با هزینه انتقال بلکه به ویژه با هزینه عدم انتقال که بسیار زیاد خواهد بود، مواجه شویم. اگر روش خود را تغییر ندهیم، رنج انسانی غیرقابل محاسبه ای خواهیم داشت. البته این انتقال دشوار خواهد بود اما باید مطمئن شویم که انتقال منصفانه باشد. باید مطمئن شویم که هیچ کس را نادیده نگریم. باید به شهروندامان نشان دهیم که وقتی از آنها می خواهیم در این امر مشارکت کنند، این امر منصفانه است و اطمینان حاصل خواهیم کرد که کسانی که می توانند مشارکت بیشتری داشته باشند در واقع کمک بیشتری می کنند و کسانی که نمی توانند در برابر آن محافظت خواهند شد مثلا در موضوع فقر انرژی.»

**یورونیوز: آیا حس می کنید همه گیری کووید ۱۹ کمی پیمان سبز اروپا را کم رنگ کرده است؟‌
**

تیمرمن: «البته، همه گیری کووید تاثیر زیادی بر نگرانی های امروز مردم دارد. اما جالب اینجاست که همه تحقیقات نشان می دهد که اگر از مردم بپرسید دغدغه اصلی شما چیست؟ اکثریت اروپایی ها می گویند بحران آب هوا و نه کووید.»

**یورونیوز: آیا گرتا تونبرگ یک قهرمان است؟
**

تیمرمن: «او یک قهرمان است. کاملا. بدون او و جنبش جمعه ها برای آینده ما هیچ پیمان سبز اروپایی نمی داشتیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میراث آنگلا مرکل در گفتگو با رئیس سابق کمیسیون اروپا

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد