Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

میراث آنگلا مرکل در گفتگو با رئیس سابق کمیسیون اروپا

میراث آنگلا مرکل در گفتگو با رئیس سابق کمیسیون اروپا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Efi Koutsokostaیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یونکر:‌«بزرگترین دستاورد مرکل نقشی بود که او در اوت و سپتامبر سال ۲۰۱۵ در بحران پناهجویان بازی کرد. او به شدت مخالف بستن مرز آلمان بود. او این کار را در تقابل با دیدگاه اگثریت اعضای پارلمانی حزبش انجام داد. به نظر من رهبر کسی است که می تواند به اردوگاه خودش نه بگوید.»

صدر اعظم کنونی آلمان تاکنون از جمله رهبرانی در میان سران اروپاست که سالهای طولانی در قدرت حضور دارد. او به رهبری اتحادیه اروپا در جریان بحران مهاجرت، بحران یورو و کووید کمک کرد.

اما میراث واقعی اروپایی او چیست؟

برای بحث درباره این موضوع، ژان کلود یونکر،رئیس پیشین کمیسیون اروپا با ماست که او نیز سالهای طولانی در سیاست اروپایی بوده است.

یورونیوز: آیا می توانید لحظات به یادماندنی را با ما در میان بگذارید که در طول سالهایی که با هم کارکردید، فراموش نشدنی هستند؟

یونکر: «او فردی سرشار از شوخ طبعی است با اینکه در آلمان بعنوان فردی واقعی بین و جدی شناخته می شود. او همیشه ادای همکاران و از جمله من را در می آورد. اما وقتی خودم حاضر بودم این کار را نمی کرد. اما او ادای سارکوزی، ترامپ و دیگران را به طرز شگفت انگیزی در می آورد. او در این کار هنرمند بود.»

**یورونیوز: آیا درگیری یا اختلاف نظرهای را هم در همه این بحران ها با او به یاد دارید؟
**

یونکر: «خوب من با او درگیری داشتم، اره. درگیری و اختلافات عمده، عمدتا در موضوع یونان،‌ زیرا گروه پارلمانی آلمانی ها و مطبوعات آلمان به کرامت مردم یونان احترام نمی گذاشتند. من به او گفتم که یونان با دیدگاهی که او نسبت به این کشور دارد، متفاوت است.»

**یورونیوز: آیا او را متقاعد کردید؟
**

یونکر: «نه. سعی کردم. من نقش موفقی آن زمان داشتم عمدتا با رئیس جمهوری فرانسه فرانسوا اولاند و دیگران. و شویبله، وزیر دارایی اش دوست خوب من بود و خیلی آدم طرفدار اروپایی بود. او می خواست یونان را بطور موقت از منطقه یورو خارج کند. من مخالف قدرتمند ایده او بودم. مرکل هرگز این ایده را قبول نداشت اما هرگز هم مفید بودن آنرا انکار نمی کرد. با این حال، مرکل می گفت که این ایده می تواند نهایتا ما را در ارتباط با دیگر اعضا به مشکل بیاندازد.»

یورونیوز: همانطور که گفتید او عموما به عنوان یک سیاستمدار عملگرا توصیف شده است اما برای شما بزرگترین دستاورد و بزرگترین شکست او چه بود؟

یونکر: « به نظر من بزرگترین شکست او مخالفت و بی میلی او در جریان بحران یونان بود زیرا در اثر تردید ها و بی میلی او، ما زمان را از دست دادیم. می شد زودتر به یونان کمک کرد.»

**یورونیوز: جدا از یونان، بطور کلی بزرگترین دستاورد او چه بود؟ و البته بزرگترین بخش میراث او، میراث اروپایی او.
**

**یونکر:‌ **«بزرگترین دستاوردش به نظر من نقشی بود که او در اوت و سپتامبر سال ۲۰۱۵ در بحران پناهجویان بازی کرد. او به شدت مخالف بستن مرز آلمان بین اتریش، تیرول و بایرن بود. تفکر او یک چشم انداز بود برای مواجه به این بحران بزرگ. من در طول ماههای اوت و سپتامبر۲۰۱۵ مرتب با او در تماس بودم و اغلب با هم دیدار می کردیم، او در این ماجرا به من گفت تصویر اتحادیه اروپا در خارج چگونه خواهد بود و تصویر آلمان در خارج از اتحادیه چگونه خواهد بود، اگر ما مرزها را ببندیم و ارتش و پلیس را روی مرز با اتریش بگذاریم و این مردم فقیر را رد کنیم؟‌ بسیاری از آنها از سوریه می آیند و بقیه از افغانستان و جاهای دیگر. مردم فقیر و مایوس. و او این کار را در تقابل با افکار عمومی آلمان و حتی در تقابل با دیدگاه اکثرییت اعضای گروه پارلمانی حزبش انجام داد. به نظر من رهبر کسی است که می تواند به اردوگاه خود نه بگوید.»

**یورونیوز: بنابراین او در آن مرحله یک رهبر بود
**

یونکر: «بله او رهبر بود. اما اینکه میراث مرکل در اروپا چیست؟‌ میراث او این است که برای همیشه آلمان را در اروپا تثبیت کرد. او برای شهروندان آلمانی روشن کرد که اروپا بخشی از «منافع ملی» آلمان است و این میراث اصلی اوست زیرا پس از او هیچ صدر اعظمی وجود نخواهد داشت که طرفدار اروپا نباشد.»

یورونیوز:‌ نگاهی کنیم به آینده، آیا آلمان پس از مرکل، نقش رهبری خود را در اروپا حفظ خواهد کرد؟

یونکر: «هیچ نوع رهبری آلمانی در اروپا وجود ندارد. این یک دیدگاه آلمانی است که توسط یونانی ها و بقیه تبلیغ می شود اما اتحادیه اروپا هرگز گروهی از کشورها به رهبری آلمان نبوده است. این درست نیست. اما آلمان نقش عمده ای دارد، بزرگترین کشور، قوی ترین اقتصاد و کشوری با بیشترین تعداد همسایگان اروپایی است. بنابراین آلمان باید نقشش را در وسط قاره بازی کند. آلمان همچنین بسیار به اروپای میانه و مرکزی و شرقی نزدیک است. بنابراین آلمان نقش مستقلی در اتحادیه دارد فارغ از اینکه چه کسی صدر اعظم شود. اما مرکل این کار را بسیار دقیق، به شیوه ای عاقلانه و هوشمندانه انجام داد زیرا او باید به همه کشورها، کشورهای بزرگ، متوسط و کوچکتر گوش می داد. وقتی من نخست وزیر بودم، هرگز حس نکردم که او با بی توجهی با من رفتار می کند. نه نه نه او به من این حس را می داد که من به اندازه رئیس جمهوری ایالات متحده اهمیت دارم.»

**یورونیوز: و در پایان، با توجه به صحنه در حال تغییر جهانی، اروپا در سالهای آینده چگونه خواهد بود؟
**

یونکر: «صحنه جهانی در حال تغییر است اما اتحادیه اروپا به اندازه کافی تغییر نمی کند. ما با جهان جدید آینده و آنچه ما در ۲۰۳۰ و ۴۰ نیاز داریم سازگار نیستیم. به نظر من نقش بین‌المللی اتحادیه اروپا باید افزایش یابد، از جمله نقش بین‌المللی واحد مشترک پول ما یورو. ما نباید خیلی متواضع باشیم اما همچنین نباید برای تمامی جهان سخنرانی کنیم. این یک فضیلت اروپایی نیست هر وقتی در آفریقا یا در آسیا هستیم به آنها بگوییم که چطور باید کارها را انجام دهند. آنها این را دوست ندارند و وظیفه اروپا هم این نیست که برای دیگران سخنرانی کند بلکه باید الگو باشد.»

**یورونیوز: آیا ما رهبران کاریزماتیکی برای هدایت این قطار داریم؟
**

یونکر: «باید اثبات کنیم که داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا عصر درخشان آلمان با رفتن آنگلا مرکل غروب خواهد کرد؟

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد