Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا عصر درخشان آلمان با رفتن آنگلا مرکل غروب خواهد کرد؟

آنگلا مرکل
آنگلا مرکل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج نظرسنجی یک مرکز اروپایی نشان می‌دهد بیشتر اروپایی‌ها بر این باورند با پایان حضور آنگلا مرکل در قدرت، آلمان با دوران اوج و شکوه خود خداحافظی خواهد کرد.

آگهی

یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد بیشتر اروپایی‌ها معتقدند با خداحافظی آنگلا مرکل از قدرت، آلمان از دوران طلایی خود فاصله خواهند گرفت.

این نظرسنجی که پیش از انتخابات فدرال آلمان که قرار است در ۲۶ سپتامبر برگزار شود منتشر شده نشان می‌دهد ۳۴ درصد اروپایی‌هایی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقدند بهترین دوران آلمان سپری شده است.

بر اساس این نظرسنجی که توسط اتاق فکر شورای اروپایی روابط خارجی منتشر شده آلمانی‌ها از بین ده کشور حاضر در این پژوهش بیش از دیگران نسبت به آینده این کشور بدبین هستند.

اکثر پاسخ دهندگان اسپانیایی فکر می‌کنند عصر طلایی آلمان همین حالا است. در حالی که شرکت کنندگان از بلغارستان و مجارستان بر این باورند هنوز بهترین دوران آلمان از راه نرسیده است.

شورای روابط خارجی اروپا در تحلیلی که همراه با این نظرسنجی منتشر شده می‌نویسد: «بدون مرکل پایه‌های رهبری آلمان در اتحادیه اروپا بسیار ضعیف‌تر خواهد بود مگر اینکه دولت جدید راهبرد معتبری را که فراتر از مرکلیسم باشد به اجرا بگذارد.»

در ادامه این تحلیل آمده است: «اگر بسیاری از اروپایی معتقدند عصر طلایی آلمان رو به افول است این می‌تواند باعث شود که اعتماد آنها به برلین تضعیف شود. به نظر می‌رسد نگرش مثبت نسبت به آلمان مرکل با رشد اقتصادی پایدار این کشور و بیکاری پایین در دو دهه گذشته با وجود شرایط سخت اقتصادی در اروپا ارتباط زیادی داشته است.»

در بخش دیگری از این نظرسنجی مردم آلمان هم نسبت به توانایی کشورشان برای رهبری کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه‌های کلیدی اطمینان ندارند.

در زمینه دموکراسی و حقوق بشر تنها بیش از یک سوم آلمانی‌ها معتقد بودند که این کشور می‌تواند رهبری اروپا را بر عهده داشته باشد. این آمار در موضوعات دیگری چون دفاع و امنیت وضعیت بدتری دارد و تنها ۲۰ درصد آلمانی‌ها به حکومت آتی خود باور دارند که بسیار کمتر از مجموع دیگر کشورهای مورد بررسی است که این آمار برای آنها حدود ۲۹ درصد بوده است. در خصوص مسائل اقتصادی و مالی نیز شرایط به همین نحو است، چرا که حدود ۳۷ درصد اروپایی‌ها به آینده برلین اطمینان دارند در حالی که این عدد برای خود آلمانی‌ها تنها ۳۱ درصد بوده است.

در بخش دیگری از گزارش ECFR آمده است: «آلمان‌ها ضمن اینکه از بازگشت دوباره ناسیونالیسم به این کشور نمی‌ترسند و در عین حال ۳۶ درصد از آلمانی‌ها انتظار دارند که کشورشان تمرکز بیشتری روی کمک به دیگر کشورهای اروپایی داشته باشد. این میزان بسیار بیشتر از ۲۵ درصد پاسخ دهنده در سایر کشورهای مورد بررسی است.

آنگلا مرکل پس از پیروزی در چهار انتخابات و ۱۶ سال رهبری بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در اواخر ماه جاری میلادی از قدرت کنار خواهد رفت. این در حالیست که نتایج نظرسنجی ECFR نشان می‌دهد او همچنان محبوبیت گسترده‌ای در میان اروپایی‌ها دارد. محبوبیت مرکل در سراسر اتحادیه اروپا بسیار بیشتر از امانوئل ماکرون رئيس جمهوری فرانسه است به طوری که در سراسر اروپا ۴۱ درصد مردم گفته‌اند که دوست دارند مرکل را به عنوان رئیس جمهوری اروپا ببینند در حالی که این عدد برای ماکرون تنها ۱۴ درصد بوده است.

همچنین محبوبیت مرکل در سایر کشورهای اروپایی نظیر هلند با ۵۸، اسپانیا با ۵۷، پرتغال با ۵۲ و دانمارک با ۴۶ درصد بیش از دیگر کشورها است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میراث آنگلا مرکل در گفتگو با رئیس سابق کمیسیون اروپا

نسل مرکل؛ نسل جوان آلمان از تغییر استقبال می کند

حمله با تبر در آلمان پیش از مسابقه جام ملت‌های اروپا؛ پلیس به فرد مهاجم شلیک کرد