سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا اعدام آرمان عبدالعالی را محکوم کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محکومیت اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی
محکومیت اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی   -   کپی رایت  شبکه‌های اجتماعی

اعدام آرمان عبدالعالی که متهم بود در ۱۷ سالگی دوست دختر خود را کشته است، با اعتراض‌های نهادهای بین‌المللی و همچنین کشورهای مختلف جهان همراه شد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران امروز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) اعلام کرد که حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پی تقاضای خانواده مقتول سحرگاه چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شده است.

از همین رو کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که اعدام آرمان عبدالعالی با وجود تلاش‌های بسیار برای ممانعت از اجرای این حکم، «به شدت تکان‌دهنده» است.

لیز تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از اینکه آرمان عبدالعالی در دو ماه گذشته ۶ بار برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، ابراز تأسف کرد.

اتحادیه اروپا هم با محکوم کردن اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی، اعلام کرد که این اعدام «مغایر» با تعهدات بین‌المللی است.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «احکام اعدام برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال اتفاق می‌افتند خلاف تعهدات بین‌المللی، ذیل میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و پیمان‌نامه حقوق کودک است.»

همچنین فرانسه با محکوم کردن اعدام آرمان عبدالعالی بر مخالفت «همیشگی» این کشور با مجازات اعدام در همه دنیا و در هر شرایطی تأکید کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان هم گفت که اعدام آرمان عبدالعالی برای او «تکان‌دهنده» بوده است. او گفت که نسبت به رعایت قانون در خصوص این پرونده شک دارد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، ۲۴۶ نفر در سال ۲۰۲۰ در ایران اعدام شده‌اند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیر دولتی غربی همواره از ایران به دلیل اعدام افرادی که به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، انتقاد کرده‌اند.