توقف حکم اعدام آرمان عبدالعالی؛ خانواده مقتول: رضایت نمی‌دهیم، منتظر تاریخ جدید هستیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آرمان عبدالعالی
آرمان عبدالعالی   -  کپی رایت  شبکه‌های اجتماعی

در حالیکه در چند روز اخیر آرمان عبدالعالی، متهم به قتل دوست دخترش برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، رسانه‌های ایران اعلام کردند که اجرای این حکم «به‌طور موقت» متوقف شده است.

اجرای حکم چند محکوم دیگر نیز به تعویق افتاد و همه به بند اصلی زندان بازگشتند.

آرمان عبدالعالی که هم اکنون ۲۴ ساله است، هفت سال پیش و در پی گم شدن غزاله شکور بازداشت شد و در بازجویی‌های اولیه به قتل این دختر اعتراف کرد با این حال او بعدها اعتراف خود را پس گرفت. جسد مقتول نیز هیچگاه پیدا نشد. غزاله در زمان مرگ ۱۹ ساله بود.

طبق اعتراف‌های اولیه، آرمان گفته بود که درگیری با غزاله منجر به مرگ این دختر شد و سپس جسد غزاله را داخل چمدان گذاشت و در سطلی رها کرد.

پرونده آرمان در دادگاه کیفری مورد بررسی قرار گرفت و او به قصاص محکوم شد. دیوان‌عالی کشور با فرجام خواهی موافقت کرد اما دادگاه تجدید نظر او را دوباره مجرم شناخت.

او چند بار دیگر برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده و حتی پای چوبه دار نیز آمده بود که آخرین مورد آن به زمستان ۱۳۹۸ بر می‌گردد که در آخرین لحظات پدر و مادر غزاله شکور به آرمان فرصت دادند تا محل جسد فرزندشان را اعلام کند تا آن‌ها از مجازات او صرفنظر کنند.

در حالی که قرار بود آرمان عبدالعالی امروز اعدام شود اما ظهر دیروز دستوری مبنی بر توقف حکم قصاص محکومان ابلاغ شد. با این حال روزنامه همشهری در گزارشی نوشت که احتمالا حکم آرمان شنبه آینده اجرایی خواهد شد مگر آنکه پدر و مادر غزاله او را ببخشند.

پدر غزاله در گفت‌وگو با همشهری درباره نتیجه جلسه صلح و سازش تاکید کرد که تغییری در تصمیم آن‌ها ایجاد نشده است و اصرار به اجرای حکم قصاص دارند و رضایت نمی‌دهند.

یک روز بعد از اینکه جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد، به ما ابلاغ کردند که آرمان روز چهارشنبه اعدام می‌شود. از ما خواسته شد تا برای اجرای حکم حاضر شویم و حتی نظرمان را پرسیدند که تأکید کردیم قصاص باید اجرا شود.
پدر غزاله شکور

وی گفت: «روز یکشنبه یعنی یک روز بعد از اینکه جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد، به ما ابلاغ کردند که آرمان روز چهارشنبه اعدام می‌شود. از ما خواسته شد تا برای اجرای حکم حاضر شویم و حتی نظرمان را پرسیدند که تأکید کردیم قصاص باید اجرا شود.»

وی تصریح کرد که در چند روز اخیر چندین بار پدر و مادر آرمان مقابل خانه آن‌ها آمده‌اند و درخواست بخشش کرده‌اند. او افزود: «تغییری در تصمیم ما به‌وجود نیامده است. پیش از این هم جمعی از هنرمندان و بازیگران مانند پرویز پرستویی، ‌رامبد جوان، احسان علیخانی و... برای جلب رضایت نزد ما آمدند اما آرمان، ‌با بی‌رحمی جان دخترمان را گرفته و حتی در همه این سال‌ها جسدی از او تحویل نگرفتیم تا بر سر مزار او برویم و اشک بریزیم.»

پدر غزاله افزود که قرار است امروز تاریخ دقیق اجرای حکم آرمان به ما اعلام شود.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که در چند روز گذشته نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی نسبت به اجرای این حکم به ایران هشدار دادند و خواستند تا فورا متوقف شود.

روز گذشته چندین کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در بیانیه‌‌ای گفتند: «مقامات ایرانی باید بلافاصله اعدام آرمان عبدالعالی را متوقف کرده و حکم وی را لغو کنند.»

آن‌ها با اشاره به اینکه «قوانین بین‌المللی حقوق بشر بدون قید و شرط مجازات اعدام را برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع کرده» اضافه کردند: «می‌دانیم که مقامات مذاکره درباره عفو را تشویق کرده‌اند اما این موضوع جایگزین ممنوعیت کامل چنین اعدام‌هایی نمی‌شود.»

پیش از این عفو بین‌الملل نیز خواستار توقف اجرای این حکم شده بود.