Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مظنون کشته شده در انفجار لیورپول «نزدیک ۷ ماه» برای حمله برنامه ریزی کرده بود

پلیس بریتانیا
پلیس بریتانیا Copyright Kirsty Wigglesworth/ASSOCIATED PRESS
Copyright Kirsty Wigglesworth/ASSOCIATED PRESS
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

. راننده تاکسی که دقایقی قبل از انفجار به او مظنون شده بود، موفق شد از خودرو خارج شود. راننده تاکسی جراحات ناچیزی برداشت و بلافاصله رسانه های بریتانیا لقب قهرمان به این او دادند

آگهی

پلیس بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد مردی که روز یکشنبه در یک بمب گذاری نافرجام در شهر لیورپول جان باخت، حداقل هفت ماه برای این انفجار برنامه ریزی کرده بود.

راس جکسون که رئیس پلیس ضد تروریسم در شمال غربی انگلستان است، گفت که عماد السویلمین، ۳۲ ساله، متولد عراق، در ماه آوریل آپارتمانی را در لیورپول اجاره کرد و دست کم از آن زمان «خریدهای مرتبط» برای تهیه بمب را انجام داده است.

این مظنون به تروریسم بدون اینکه موفق به کشتار شود در داخل یک تاکسی در مقابل بیمارستانی در لیورپول کشته شد. راننده تاکسی که دقایقی قبل از انفجار به او مظنون شده بود، موفق شد از خودرو خارج شود. راننده تاکسی جراحات ناچیزی برداشت و بلافاصله رسانه های بریتانیا لقب قهرمان به این او دادند چرا که اجازه نداد خونی از دماغ کسی بریزد.

راس جکسون که چهارشنبه در نشست خبری حضور داشت، به خبرنگاران گفت: «ما اکنون با یکی از نزدیکان السویلمین گفتگو کرده ایم و او به ما اطلاع داده که این پناهجو در عراق به دنیا آمده است.»

جکسون گفت که این «پناهجو» دچار یک «بیماری روانی بوده است. این بیماری رنج شدیدی را به او تحمیل کرده است.»

یک زوج مسیحی، الیزابت و مالکوم هیچکات که آشنایی ویژه ای با عماد السویلمین داشتند به رادیو محلی بی بی سی گفتند که از حادثه روز یکشنبه «خیلی غمگین و شوکه شده اند.»

آنها می گویند که «عماد السویلمین مرد دوست داشتنی بوده است.»

به نظر می رسد، درخواست پناهندگی این مرد ۳۲ ساله عراقی در سال ۲۰۱۴ از سوی اداره مهاجرت رد شده است. با این حال او در بریتانیا می ماند و در سال ۲۰۱۵ مسیحی می شود.

الیزابت و مالکوم هیچکات که هفت ماه با او زندگی کرده اند به بی بی سی گفتند که «السویلمین پس از بازداشت با چاقو در یک حادثه در لیورپول مدتی را در یک آسایشگاه روانی سپری کرده است.»

مالکوم هیچکات در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که « درباره عمق اعتقادات آقای السویلمین کوچکترین شکی نداشته است.»

انفجار روز یکشنبه هر چند تلفاتی در میان شهروندان لیورپولی نداشت اما دومین حمله تروریستی در بریتانیا در یک ماه و نیم گذشته محسوب می شود. یک نماینده پارلمان بریتانیا در ماه اکتبر هنگام ملاقات با رای دهندگان در جنوب شرقی بریتانیا با چاقو به قتل رسید.

این دو حادثه دولت محافظه کار بوریس جانسون را بر آن داشت تا روز دوشنبه سطح تهدید تروریستی را از «قابل توجه» به «شدید» افزایش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس بریتانیا هویت عامل انفجار تروریستی لیورپول را افشا کرد

پلیس بریتانیا: انفجار روز یکشنبه مقابل بیمارستانی در لیورپول «تروریستی» بود

بریتانیا: تحریم‌ها کافی است، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ضرورت ندارد