Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسرائيل یک شهروند اسپانیایی را به اتهام کمک به فلسطینی‌ها به ۱۳ ماه حبس محکوم کرد

خوانا مشراوی، فعال حقوق بشر اسپانیایی
خوانا مشراوی، فعال حقوق بشر اسپانیایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائيل می‌گوید فعال حقوق بشر ۶۳ ساله اسپانیایی کمک‌های مالی برای «جنبش خلق برای آزادی فلسطین» ارسال می‌کرده است. وکیل خانم خوانا رشماوی این موضوع را رد کرده است.

آگهی

یک دادگاه نظامی در اسرائيل روز چهارشنبه، خوانا رشماوی، امدادگر اسپانیایی را به اتهام کمک به یک گروه مبارز فلسطینی به ۱۳ ماه زندان محکوم کرد.

ارتش اسرائيل در بیانیه‌ای که به بدین منظور منتشر کرده می‌گوید رشماوی که یک فعال حقوق بشر است و ۶۳ سال عمر دارد اعتراف کرده که کمک‌های مالی برای «جنبش خلق برای آزادی فلسطین» جمع‌آوری کرده است. این در حالی‌است که وکیل خانم رشماوی این موضوع را رد کرده است.

این دادگاه همچنین رشماوی را به پرداخت ۱۶ هزار دلار جریمه نقدی نیز محکوم کرده است. اسرائيل در سالهای گذشته مجوز فعالیت چندین گروه امدادرسان را که در سرزمین‌های اشغالی به فلسطینی‌ها کمک می‌کردند، لغو کرده است. تل‌آویو هفته گذشته نیز ۶ گروه دیگر امدادرسان را که به مردم فلسطین کمک می‌کردند، غیرقانونی اعلام کرد.

با این حال آویگدور فلدمن وکیل خانم رشماوی می‌گوید موکلش که از ماه آوریل در حبس است می‌تواند ظرف دو هفته آینده از زندان آزاد شود. فلدمن به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر کمیته آزادی مشروط، مجازات او را به یک سوم کاهش دهد این احتمال وجود دارد که خوانا طی دو هفته آینده از زندان آزاد شود.»

خانم رشماوی که در مادرید به دنیا آمد و با یک مرد فلسطینی ازدواج کرده است با یک گروه فلسطینی که در زمینه وضعیت بهداشتی فلسطینی‌ها فعالیت دارد همکاری می کند. اسرائيل می‌گوید این گروه کمک‌های مالی را از اروپا برای «جنبش خلق برای آزادی فلسطین» ارسال می‌کرده است. وکیل خانم رشماوی می‌گوید موکل او اطلاعی نداشته که این پول به این سازمان مبارز فلسطینی منتقل شده است.

ماریا رشماوی، دختر این شهروند اسپانیایی می‌گوید صدور حکم از این جهت حائز اهمیت است که به ماه‌ها بلاتکلیفی مادرش پایان می‌دهد. حکم خانم رشماوی چند هفته پس از آن صادر می‌شود که اسرائيل شش گروه برجسته جامعه مدنی فلسطینی را غیرقانونی اعلام کرد و مدعی شد این گروه‌ها با «جنبش خلق برای آزادی فلسطین» همکاری می‌کنند. تمام این گروه‌ها این ارتباط را تکذیب کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باتوم‌ها زیر تابوت خبرنگار؛ اسرائیلی‌ها مراسم تشییع شیرین را تلخناک کردند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله در حومه تل‌آویو را «تروریستی» خواند

دادگاه عالی اسرائیل دادخواست پزشک غزه را رد کرد