مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله در حومه تل‌آویو را «تروریستی» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مردی فلسطینی در حومه تل‌آویو با تیراندازی دست‌کم ۵ نفر را کشت
مردی فلسطینی در حومه تل‌آویو با تیراندازی دست‌کم ۵ نفر را کشت   -   کپی رایت  AP Photo

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله یک مرد مسلح در اسرائیل که باعث کشته شدن ۵ نفر شد واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد. 

وی ضمن ابراز تاسف از این حمله توییت کرد: «اتحادیه اروپا حمله تروریستی در حومه تل‌آویو که منجر به کشته شدن حداقل پنج غیرنظامی شد را به شدت محکوم می کند. این سومین حادثه مشابه در یک هفته است که غیرنظامیان مورد حمله قرار گرفته و کشته شدند. ما از صمیم قلب به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم.»

در جریان این حمله، مهاجم که یک مرد مسلح فلسطینی از کرانه باختری بود ۵ نفر را در حومه تل‌آویو کشت و سپس به ضرب گلوله ماموران پلیس از پای در آمد. به گفته مقامات اسرائیل دو تن از جانباختگان اوکراینی بوده‌اند.

 این حمله در بنی براک، یک شهر یهودی افراطی ارتدوکس در حومه پایتخت تجاری اسرائیل اتفاق افتاد.

فیلم پخش شده در شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل، مردی را نشان می‌دهد که با لباس سیاه و تفنگ در دست در جاده‌ بنی براک قدم می‌زند. رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات امنیتی ناشناس می‌گویند که مهاجم فلسطینی اهل روستایی در نزدیکی شهر جنین در کرانه باختری اشغالی است. پلیس اعلام کرد که او چهار غیرنظامی و یک افسر را که به محل حادثه رسیده بود، کشته و سپس با تیراندازی ماموران جان باخته است. هویت عامل این حمله مشخص نشده است.

این سومین حمله مرگبار در طول یک هفته اخیر در اسرائیل است. تیراندازی اخیر تعداد کشته‌شدگان در اسرائیل به دست مردان مسلح عرب‌تبار در هفته گذشته را به ۱۱ نفر رساند که شدیدترین افزایش حملات خیابانی در سال‌های اخیر است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل پس از حمله اخیر در توییتی نوشت: «اسرائیل با موجی از ترور از سوی قاتلان عرب مواجه شده است.»

در همین حال، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی کشتار غیرنظامیان اسرائیلی را محکوم کرد. او با اشاره به این که کشتار اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تنها به وخامت اوضاع منجر می‌شود، نسبت به حملات تلافی‌جویانه شهرک‌نشینان یهودی و دیگران هشدار داد.

همزمان فلسطینی‌ها از افزایش خشونت شهرک‌نشینان در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس که اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ آنها را تصرف کرد، گزارش داده‌اند.

حمله اخیر پس از آن رخ داد که هفته گذشته نیز یک شهروند عرب اسرائیلی در حمله با چاقو، چهار نفر را کشت و سپس توسط یک رهگذر به قتل رسید. مقامات اسرائیلی گفتند که او از هواداران دولت اسلامی است. روز یکشنبه، همزمان با برگزاری نشست سران اسرائیل و اعراب در جنوب اسرائیل نیز یک مهاجم عرب دو افسر پلیس را در حضره، شهری در ۵۰ کیلومتری شمال تل آویو به ضرب گلوله کشت. مأموران دیگر او را به ضرب گلوله کشتند. داعش مسئولیت حمله حضره را بر عهده گرفت.

پیش از این، مقامات اسرائیلی در مورد افزایش حملات در آستانه ماه رمضان هشدار داده بودند زیرا در سال‌های قبل نیز در این بازه زمانی خشونت‌ها افزایش یافته بود. به عنوان مثال ماه رمضان سال گذشته درگیری‌های شبانه بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل و شهرک‌نشینان رخ داد. یورش پلیس به محوطه مسجدالاقصی و ممنوعیت تجمعات عصرگاهی در دروازه دمشق به شعله‌ور شدن خشونت بین اسرائیل و شبه نظامیان غزه کمک کرد که به حملات موشکی فلسطینیان و حملات هوایی اسرائیل به مدت ۱۱ روز انجامید.