Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عراق برای بازگرداندن اتباع سرگردان خود در بلاروس هواپیما می‌فرستد

مهاجران  در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی گرودنو، در کنار آتش گرم می شوند
مهاجران در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی گرودنو، در کنار آتش گرم می شوند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس از آمادگی کشورش برای کمک به بازگشت پناهجویان سرگردان در مرز این کشور و لهستان خبر داد. با این حال تاکید کرد که «احدی» از این پناهجویان که اکثرا اهل خاورمیانه هستند، مایل به بازگشت نیست.

آگهی

دولت عراق در نظر دارد روز پنج‌شنبه ۱۸ نوامبر نخستین پرواز ویژه را برای بازگرداندن اتباع خود که در مرز بلاروس و لهستان سرگردانند، به منطقه اعزام کند. 

سخنگوی وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای که یکشنبه شب از تلویزیون دولتی این کشور بخش شد، اعلام کرد کلیه شهروندان عراقی که مایل باشند می‌توانند بصورت داوطلبانه به میهنشان بازگردند.

بسیاری از اتباع کشورهای منطقه از جمله افغانستان و ایران از تابستان گذشته با هدف مهاجرت به اروپا، به بلاروس سفر کرده‌اند. بسیاری از این افراد در قالب جهانگرد و از طریق آژانس‌های مسافرتی این راه را برای نزدیک شدن به خاک اتحادیه اروپا برگزیده‌اند.

طبق گزارش نهادهای فعال در امور پناهجویان حدود ۲۰۰۰ مهاجر در روستای مرزی «بروزگی» در بلاروس حضور دارند. تعداد زیادی کودک و زن باردار هم در بین آنها دیده می‌شوند.

در پی تشدید مشکلات مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا، بویژه آنکه بسیاری از مهاجران با هدف رسیدن به خاک لهستان وارد همسایه شرقی آن یعنی بلاروس می‌شوند، از چند روز پیش شرکت هواپیمایی بلاروس نیز پرواز اتباع عراق، سوریه و یمن از طریق ترکیه به مینسک را ممنوع کرده است.

اعلام آمادگی لوکاشنکو برای کمک به بازگشت مهاجران در آستانۀ نشست اتحادیه اروپا

در همین حال و در آستانه وضع احتمالی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مینسک، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز دوشنبه از آمادگی کشورش برای کمک به بازگشت پناهجویان سرگردان در مرز این کشور و لهستان خبر داد. 

آقای لوکاشنکو با اشاره به اینکه نمی‌خواهد تنش‌ها در مرز به «منازعه» تبدیل شوند تاکید کرد که «احدی» از این پناهجویان که اکثرا اهل خاورمیانه هستند مایل به بازگشت نیست.

قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه ۱۵ نوامبر در مورد افزاش تحریم‌ها علیه بلاروس تصمیم بگیرند. پیش‌تر هم بروکسل مینسک را به دلیل سرکوب اپوزیسیون تحریم کرده بود.

کشورهای اروپایی رژیم لوکاشنکو را متهم می‌کنند که با تشویق مهاجران برای عبور از خاک بلاروس برای وارد شدن به اتحادیه اروپا، به تشدید تعمدی بحران مهاجرت دامن می‌زند.

تلاش‌های جامعه جهانی برای مهار این بحران که فاجعه‌ای انسانی را رقم زده تا کنون به نتیجه ملموسی نرسیده است. 

جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با وزیر خارجه بلاروس از آمادگی این اتحادیه برای وضع تحریم‌های جدید علیه مینسک خبر داده است. بروکسل رژیم لوکاشنکو را به «سازماندهی حرکت پناهجویان توسط مینسک به سوی مرز لهستان» متهم کرده است.

جوزپ بورل در یک پست توییتری نیز با تاکید بر لزوم دسترسی نهادهای بشردوستانه و حفاظت از جان افراد، وضعیت در مرزهای بلاروس و لهستان را غیر قابل قبول خوانده و بر متوقف شدن استفاده از پناهجویان به عنوان اهرم فشار تاکید کرده است. 

ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس نیز در مقابل هرگونه تحریم علیه کشورش را غیرسازنده توصیف کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از آغاز این بحران و ممانعت از ورود پناهجویان به خاک لهستان که شماری از اتباع ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شوند، چندین نفر کشته شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنکارا: مقصر دانستن ترکیه در ماجرای حضور مهاجران در مرزهای بلاروس بی‌مورد است

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند

نگرانی کرملین از فعالیت‌های جدید اوکراین در مرز بلاروس؛ کی‌یف: توطئه اطلاعاتی است