ایران از ارسال دعوتنامه برای رافائل گروسی و آزادسازی تدریجی منابع مالی خبر داد

گروسی و سفیر ایران در آژانس
گروسی و سفیر ایران در آژانس Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید که دولت ابراهیم رئیسی بصورت رسمی از رافايل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران دعوت کرده است.

آگهی

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که دولت ابراهیم رئیسی از مدیرکل آرژانتینی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دعوت کرده تا به ایران سفر کند.

رافائل گروسی هفته گذشته با انتقاد از مقامات ایران گفته بود که «بارها به ایرانی‌ها گفته که مایل است پیش از نشست شورای حکام در ۲۲ نوامبر با مقامات در تهران» دیدار کند اما هیچ دعوتی در این زمینه صورت نگرفته است.

سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه در ساختمان وزارت خارجه گفت: «گروسی مراودات نزدیکی با سازمان انرژی اتمی کشورمان و دوستان ما در سفارت در وین دارد؛ از او دعوت شده و تاریخ برای سفر وی هم پیشنهاد شده است که به زودی عازم ایران می‌شود.»

به گفته آقای خطیب زاده هنوز آژانس به این دعوت پاسخ نداده است.

رافائل گروسی دو هفته پیش گفته بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه فوریه گذشته دسترسی به اطلاعات و تصاویر دوربین‌های نصب شده بر مراکز هسته‌ای ایران را از دست داده است.

دولت حسن روحانی از فوریه گذشته اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در واکنش به عدم اجرای تعهدات برجام از سوی اروپایی‌ها و خروج آمریکا از این توافق به حالت تعلیق درآورده است.

یکی از مفاد درج شده در پروتکل الحاقی، دسترسی بازرسان آژانس به داده‌های دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای ایران بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه اعلام کرد آقای گروسی در تهران با امیر عبداللهیان، وزیر خارجه نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

او همچنین درباره ادامه مذاکرات پسابرجام تاکید کرد که «معاون وزیر خارجه، علی باقری کنی، در گفتگو با مقامات اروپایی به آنها گفته است که تمام تحریم‌هایی که پس از سال ۲۰۱۷ بصورت فراسرزمینی و یکجانبه علیه ایران اجرا شدند باید بصورت یکجا برداشته شوند.»

قرار است از ۲۹ نوامبر مذاکرات برجام با حضور کشورهای پایبند به توافق ۲۰۱۵ میلادی همچنین حضور غیرمستقیم ایالات متحده از سرگرفته شوند.

آزادسازی تدریجی ذخایر ارزی بلوکه شده در ایران

سعید خطیب زاده همچنین در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره «آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار» از منابع بلوکه شده ایران تاکید کرد که در شرایط تحریمی اطلاعات ریز را به کسی نمی‌دهیم.

او در ادامه گفت: «ایران منابع متعددی در خارج از کشور داشته و دارد و بعضا برخی از شما متوجه شده‌اید که در حال آزادسازی تدریجی این منابع هستیم. این منابع بصورت تدریجی وارد چرخه اقتصاد کشور خواهند شد.»

سخنگوی وزارت خارجه بدون توضیجات بیشتر در این باره تصریح کرد که «یکی از نشانه‌های آزادسازی تدریجی منابع بلوکه شده، واردات کالاهای اساسی به کشور است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال «صدور قطعنامه» علیه ایران؛ گروسی: عدم تماس دولت رئیسی با من حیرت‌انگیز است

گروسی در شورای حکام: ایران به آژانس درباره ۴ نقطه هسته‌ای توضیح نداده است

رافائل گروسی: حمله به نیروگاه اتمی زاپوریژیا خطر فاجعه هسته‌ای را به شدت افزایش می‌دهد