Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

امیر کویت برای «خروج کشور از بن‌بست سیاسی» مخالفان را عفو کرد

امیر کویت
امیر کویت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیر کویت فرمان عفوی را صادر کرد که طبق آن حکم حدود ۳۰ نفر از مخالفان کویتی کاهش می‌یابد یا به طور کامل عفو می‌شوند.

آگهی

امیر کویت فرمان عفوی را صادر کرد که طبق آن حکم حدود ۳۰ نفر از مخالفان کویتی کاهش می‌یابد یا به طور کامل عفو می‌شوند.

شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در یک فرمان سلطنتی که اواخر روز شنبه در روزنامه رسمی این کشور منتشر شد، احکام ۱۱ سیاستمدار را به‌دلیل هجوم به پارلمان کشور در بحبوحه قیام‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ کاهش داد و ۲۴ نفر دیگر را عفو کرد یا در مجازات آن‌ها تخفیف قائل شد.

عکس‌هایی که روز یکشنبه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد، خانواده‌های زندانیان را نشان می‌داد که در خارج از زندان مرکزی این کشور تجمع کرده‌اند و بستگان مورد عفو خود را با لباس سفید در آغوش گرفته و گریه می‌کنند.

نمایندگان مخالف دولت در پارلمان کویت، پیش از دستور عفو مانع اصلاحات مالی برنامه‌ریزی شده در این کشور شده بودند و یکی از شرط‌ها برای خروج از این بن‌بست سیاسی عفو سیاستمداران و نمایندگان پیشین پارلمان عنوان شده بود.

طبق فرمان عفو، احکام مسلم البراک، جمعان الحربش و فیصل المسلم که از جمله افرادی که به ساختمان پارلمان حمله کردند لغو شده است. این افراد البته در حال حاضر در تبعید خودخواسته در ترکیه زندگی می‌کنند.

از سوی دیگر اعضای شبکه معروف به «سلول ابدالی» مورد عفو قرار گرفتند. دستگیری اعضای این گروه به اتهام ارتباط آن‌ها با ایران و جاسوسی برای این کشور عنوان شده بود.

طبق گزارش آسوشیتدپرس این عفو نشانگر پیشرفتی در یک بن‌بست طولانی مدت بین دولت منصوب شده از سوی امیر و پارلمان کویت به‌عنوان قدرتمندترین نهاد قانونگذاری در بین شیخ‌نشین‌های خلیج فارس است.

اعضای پارلمان کویت می‌توانند قوانین تصویب کنند و از وزرا سوال بپرسند اگرچه امیر کشور قدرت نهایی را حفظ می‌کند و اعضای خانواده او در پست‌های بالا قرار دارند.

دولت کویت هفته گذشته برای دومین بار در سالجاری استعفا داد و شیخ نواف روز یکشنبه به‌طور رسمی استعفای دولت را پذیرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیر کویت در سن ۸۶ سالگی درگذشت

عراق حدود ۵۰۰ میلیون دلار دیگر به عنوان غرامت جنگی به کویت پرداخت کرد

آتش سوزی در پالایشگاه نفت الاحمدی کویت