جو بایدن از بحران پناهجویان در بلاروس ابراز نگرانی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
¨جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
¨جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از بحران پناهجویان در مرزهای بلاروس ابراز نگرانی کرد.

آقای بایدن که در اقامتگاه ریاست جمهوری آمریکا در کمپ دیوید سخن می‌گفت تاکید کرد که واشنگتن برای حل این بحران با مسکو در تماس بوده است.

اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که با تشویق پناهجویان به ورود غیرقانونی به لهستان و لیتوانی قصد دارد کشورهای عضو اتحادیه را «بی‌ثبات» کرده و آنها را تحت فشار قرار دهد.

هزران پناهجو که عمدتا عراقی و افغان هستند در حال حاضر برای رسیدن به خاک اروپا در بلاروس به‌سر می‌برند و تلاش می‌کنند تا با گذر از مرز خود را به لهستان و لیتوانی به عنوان دو کشور عضو اتحادیه اروپا برسانند.

شرایط زندگی پناهجویان در مسیر رسیدن به مرزهای اروپا بسیار سخت است و آنها در سرمای جان‌فرسا و بدون هیچ پناهگاهی شب را به صبح می‌رسانند. تا کنون چند پناهجو دراین شرایط جان خود را از دست داده‌اند و با سردتر شدن هوا اوضاع سخت‌تر نیز خواهد شد.

پیش از این نیز کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نسبت به شرایط بحرانی پناهجویان در بلاروس ابراز نگرانی کرده بود.

خانم هریس در این دیدار گفته بود که بلاروس «یک اقدام بسیار وحشتناک» را شروع کرده است.

در مقابل بلاروس اتهام‌های بروکسل را رد کرده و می‌گوید تا زمانی که تحریم‌های اتحادیه اروپا رفع نشود نمی‌تواند کمکی به این حل این بحران کند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس پیش از این تهدید کرده بود که انتقال گاز روسیه به اروپا از خاک این کشور را متوقف می‌کند. در مقابل کرملین روز جمعه اعلام کرد که در این مورد هیچ مشورتی میان مسکو و میسنک انجام نشده و روسیه بر تعهد خود بر ارسال گاز به اروپا پایبند است.