Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران مرزی بلاروس-لهستان در شورای امنیت؛ نماینده روسیه: غربی‌ها تمایلات مازوخیستی دارند

Migration Europe
Migration Europe Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین نیز روز پنج‌شنبه از استقرار ۸۵۰۰ سرباز و مامور پلیس و ۱۵ هلیکوپتر در مرزهای شمالی خود با بلاروس با هدف محافظت از مرزهایش و مقابله با تلاش‌های احتمالی مهاجران برای ورود به خاکش خبر داد.

آگهی

نماینده روسیه در سازمان ملل در واکنش به مطرح شدن بحران مرزی بلاروس و لهستان در نشست غیرعلنی شورای امنیت، کشورهای غربی را متهم کرد که دارای «تمایلات مازوخیستی» هستند.

در جریان نشست روز پنج‌شنبه این شورا که با حضور ۱۵ عضو آن پشت درهای بسته تشکیل شد، نمایندگان استونی، فرانسه، ایرلند، نروژ، ایالات متحده و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «ما ابزارسازی سازمان‌یافتۀ انسان‌ها توسط بلاروس را محکوم می‌کنیم. انسان‌هایی که زندگی‌شان برای اهداف سیاسی بلاروس به خطر افتاده است؛ آنهم با هدف بی‌ثبات کردن کشورهای همسایه و مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و منحرف کردن توجه‌ها از نقض فزاینده حقوق بشر در این کشور.»

امضا کنندگان این بیانیه همچنین رویکرد بلاروس را «غیرقابل قبول» توصیف کرده و الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور را متهم کردند که به تهدیدی برای ثبات منطقه تبدیل شده است.

آنها خواستار «واکنش شدید بین‌المللی» برای پاسخگو کردن بلاروس شدند و افزودند: «ما متحد و مصمم برای محافظت از اتحادیه اروپا در برابر این اقدام مقامات بلاروس باقی خواهیم ماند.»

طرح این مسئله در شورای امنیت، دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد را بر آن داشت تا پیش از نشست شورا در جمع خبرنگاران اعلام کند که به باور او همکاران غربی‌اش در شورای امنیت «به نوعی تمایلات مازوخیستی دارند، زیرا طرح این موضوع که مایه شرمساری اتحادیه اروپا است، در مقابل ما اقدامی شجاعانه محسوب می‌شود.»

پولیانسکی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه یا بلاروس در ورود غیرقانونی مهاجران به خاک لهستان نقش دارند، گفت: «نه، مطلقاً خیر.»

او افزود که لازم نیست همه مشکلات توسط شورای امنیت حل شود. روسیه دارای حق وتو است و می‌تواند بلاروس را در برابر هرگونه تلاش احتمالی برای اعمال تحریم‌های سازمان ملل محافظت کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید که بلاروس در تلافی تحریم‌های این بلوک، هزاران مهاجری را که از مناطق جنگ‌زده جهان فرار کرده‌اند تشویق می‌کند وارد خاک لهستان و دیگر کشورهای همسایه شوند.

مینسک هشدار داده است که این بحران ممکن است منجر به یک رویارویی نظامی شود و بر این اساس کشورهای لیتوانی، استونی و لتونی نیز بلاروس را یک تهدید جدی برای امنیت اروپا خواندند.

استقرار سربازان و هلی کوپترهای اوکراین در مرز بلاروس

اوکراین روز پنج‌شنبه از استقرار ۸۵۰۰ سرباز و مامور پلیس و ۱۵ فروند هلیکوپتر در مرزهای شمالی خود با بلاروس با هدف محافظت از مرزهایش و مقابله با تلاش‌های احتمالی مهاجران برای ورود به خاکش خبر داد.

دنیز موناستیرسکی، وزیر کشور اوکراین گفت که نیروهای جدید شامل ۳۰۰۰ سرباز مرزبانی، ۳۵۰۰ سرباز گارد ملی و ۲۰۰۰ ماممو پلیس است و افزود: «بخشی از نیروی هوایی این کشور نیز از طرف وزارت کشور در این عملیات شرکت دارند؛ به ویژه ۱۵ بالگرد تا در صورت لزوم نیروهای ما را به مرز منتقل کنند.»

اگرچه اوکراین عضو اتحادیه اروپا نیست اما این اقدام کی‌یف نگرانی‌ها از تبدیل این کشور به جبهه جدیدی برای مبارزه با بحران مهاجرت را افزایش داده است.

اوکراین با دو کشور رومانی و لهستان که هر دو عضو اتحادیه اروپا هستند هم مرز است و این احتمال وجود دارد که مهاجران برای رسیدن به لهستان وارد خاک این کشور عمدتا در مناطق شمال غربی شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در مرز لهستان و بلاروس؛ آیا «دشمنان شرقی» به تنش میان ورشو و اتحادیه اروپا پایان می‌دهند؟

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت