بالاگرفتن تنش‌ها در شرق اوکراین؛ «جدایی‌طلبان» دو نظامی را کشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصاویر آرشیوی از درگیری‌ها در شرق اوکراین
تصاویر آرشیوی از درگیری‌ها در شرق اوکراین   -  کپی رایت  Evgeniy Maloletka/www.evgenymaloletka.com

کی‌یف اعلام کرد که دو سرباز اوکراینی روز جمعه ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) بر اثر پرتاب مواد منفجره در خط مقدم مبارزه با جدایی‌طلبان هوادار روسیه کشته شدند.

ارتش اوکراین همچنین جدایی‌طلبان را متهم کرد که مواضع آن‌ها را در نزدیکی شهرهای پوپاسنا و زایتسف در مناطق دونتسک و لوهانسک بمباران کرده‌اند.

ارتش در بیانیه‌ای گفت که اوکراینی‌ها اقدام متقابل انجام دادند و «دشمن را مجبور به توقف شلیک کردند.»

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر نشان می‌دهد که خودروهای نظامی روسیه و کاروان‌های کامیون‌های حامل تانک و موشک در جنوب غربی روسیه و در نزدیکی خاک اوکراین حضور دارند.

در واکنش به این موضوع، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در روز جمعه نسبت به این تحرکات نظامی که از آن با عنوان «غیر معمول» نام برده‌اند، ابراز نگرانی کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین به روسیه هشدار داد که این کشور اگر آنچه را که در سال ۲۰۱۴ انجام داد، تکرار کند دچار «اشتباه بزرگی» خواهد شد.

کرملین باید درک کند که اوکراین متحدان قدرتمندی دارد و هزینه هرگونه ماجراجویی نظامی برای روسیه بسیار سنگین خواهد بود
دیمیترو کولبا
رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین

پاریس نیز به مسکو درباره هرگونه «حمله به تمامیت ارضی اوکراین» هشدار داد و بروکسل نیز اعلام کرد اوضاع را زیر نظر دارد.

پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اطلاعاتی که تاکنون ما جمع‌آوری کرده‌ایم بسیار نگران‌کننده است.»

دیمیترو کولبا، رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین نیز گفت: «کرملین باید درک کند که اوکراین متحدان قدرتمندی دارد و هزینه هرگونه ماجراجویی نظامی برای روسیه بسیار سنگین خواهد بود.»

درگیری در شرق اوکراین که پس از الحاق کریمه در بهار ۲۰۱۴ آغاز شد بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته است. روسیه از سوی کی‌یف و غرب متهم به حمایت نظامی و مالی از جدایی‌طلبان است.