Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حمایت اردوغان از گشایش گذرگاه زنگه‌زور؛ لایحه تمدید حضور نیروهای ترکیه در آذربایجان به مجلس رفت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ترکیه ضمن اعلام حمایت آنکارا از گشایش گذرگاه زنگه‌زور بین نخجوان و آذربایجان تاکید کرد که در نظم جدید جهانی اهمیت راهبردی منطقه قفقاز مضاعف خواهد شد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ضمن اعلام حمایت آنکارا از گشایش گذرگاه زنگه‌زور بین نخجوان و آذربایجان تاکید کرد که در نظم جدید جهانی اهمیت راهبردی منطقه قفقاز مضاعف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی آقای اردوغان طی اظهاراتی در کنفرانس خبری پس از پایان نشست کابینه دولت، نخستین سالگرد «پیروزی» نبرد قره‌باغ را به الهام‌ علی‌اف، همتای آذربایجانی خود و مردم این کشور تبریک گفت و اظهار داشت: «دوره جدید به ارمنستان فرصت‌‌هایی را در راستای خروج از مشکلات ارایه می‌کند. ما با هیچ کشوری تا زمانی که با کشور و ملت‌مان رفتار خصمانه مستقیمی نداشته باشد، مشکل لاینحل نداریم.»

رئیس جمهوری ترکیه آزادی قره‌باغ و اراضی آذربایجان را مانند سرآغاز جدیدی برای منطقه قفقاز مهم دانست و افزود: «خواستار آن هستیم که غنای اقتصادی منطقه قفقاز به عنوان پربرکت‌ترین منطقه جهان در مسیر افزایش رفاه آرامش ساکنان این منطقه استفاده شود. در نظام جدید جهانی اهمیت راهبردی منطقه قفقاز مضاعف خواهد شد. ما به عنوان ترکیه مصمم هستیم که برای روشن‌سازی آینده منطقه‌مان که با آن روابط تاریخی و فرهنگی داریم، به مسئولیت خود عمل کنیم.»

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: «کسانی که ۳۰ سال در قبال اشغال نابحق، غیرقانونی و غیراخلاقی قره‌باغ و آذربایجان سکوت کردند، مسئولان اصلی تراژدی و خون‌های ریخته شده در این منطقه هستند.»

اردوغان با بیان این که آنکارا در تمامی پلتفرم‌ها از جمله گشایش گذرگاه زنگه‌زور از آذربایجان خود حمایت خواهد کرد، گفت: «برای از بین بردن آثار رنج به جا مانده از اشغال اراضی آذربایجان، بسیج عمرانی راه اندازی کردیم. در این راستا در احداث و افتتاح فرودگاه بین‌المللی فضولی نشان دادیم که در کنار برادران آذربایجانی هستیم.»

رئیس جمهور ترکیه گفت: «در نشست سران شورای ترک که قرار است روز شنبه در استانبول برگزار شود به بررسی و ارزیابی جزئیات آینده مشترک‌ با کشورهای برادرمان خواهیم پرداخت.»

در همین حال، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه که برای شرکت در سالروز آزادسازی اراضی اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان به پایتخت این کشور سفر کرده، در مصاحبه با خبرنگاران تصریح کرد: «مهمترین منافع و نیازهایی که آذربایجان دارد، راه ارتباطی زنگه‌زور است. این راه هیچی آسیبی به کسی یا کشوری وارد نمی‌کند. همه باید از تماس‌های میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان و ارتباط دو جامعه حمایت کنند. اجرایی شدن این طرح نه تنها به سود دو کشور بلکه به نفع کل منطقه است.»

آقای آکار گفت: «ما از ارمنستان می‌خواهیم که دست صلحی را که آقایان الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد کردند، به عنوان یک فرصت در نظر گرفته و از آن استفاده کند تا در نتیجه آن آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، ایران، گرجستان و روسیه به ثبات برسند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت ترکیه روز سه‌شنبه لایحه تمدید مدت انجام ماموریت نیروهای ترکیه را در مناطق آزاد شده در جمهوری آذربایجان که از جانب رجب طیب اردوغان امضا شده، به مجلس این کشور ارائه کرد.

در این لایحه تاکید شده که فعالیت نیروهای ترکیه در «مناطق آزاد شده از دست ارمنستان» در جمهوری آذربایجان در چارچوب توافق‌نامه سه جانبه که در نهم نوامبر سال گذشته توسط آذربایجان، ارمنستان و روسیه مبنی بر تشکیل مرکز فرماندهی مشترک روسیه- ترکیه برای برقراری صلح و ثبات در منطقه به امضا رسیده‌است، ادامه یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیم‌ها و امیدهای جنگ‌زدگان قره باغ در ارمنستان

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد