آمریکا مامور اطلاعاتی چین را در سرقت فناوری‌های هوافضا مجرم شناخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
شرکت جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک   -   کپی رایت  AFP

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک افسر اطلاعاتی چین روز جمعه در دادگاه فدرال آمریکا به اتهام جاسوسی اقتصادی مجرم شناخته شد.

ژو یانجون، یکی از مقامات اداره اطلاعات خارجی استان جیانگ سو وزارت امنیت دولتی چین در دادگاه سینسیناتی اوهایو، به دو اتهام توطئه و تلاش برای ارتکاب جاسوسی اقتصادی و سه اتهام مربوط به سرقت اسرار تجاری مجرم شناخته شد.

اتهامات جاسوسی اقتصادی حداکثر ۱۵ سال حبس و جریمه نقدی تا سقف پنج میلیون دلار و سایر اتهامات هر کدام تا ۱۰ سال زندان را در پی دارد.

ژو یکی از ۱۱ شهروند چینی از جمله دو افسر اطلاعاتی بود که در اکتبر ۲۰۱۸ به دلیل مشارکت در طرحی پنج ساله برای سرقت فناوری از شرکت هواپیمایی جنرال الکتریک مستقر در سینسیناتی، یکی از تولیدکنندگان پیشرو موتور هواپیما در جهان و گروه سافران فرانسه متهم شد. وی با جنرال الکتریک روی توسعه موتور کار می‌کرد.

ژو تلاش کرد تا فناوری مربوط به فن موتور هواپیمای کامپوزیتی انحصاری شرکت جنرال الکتریک را بدزد تا به نفع دولت چین استفاده کند.
وزارت دادگستری آمریکا

وزارت دادگستری در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ژو تلاش کرد تا فناوری مربوط به فن موتور هواپیمای کامپوزیتی انحصاری شرکت جنرال الکتریک را که هیچ شرکت دیگری در جهان نتوانسته مشابه آن را تولید کند، بدزد تا به نفع دولت چین استفاده کند.»

ژو با استفاده از نام‌های مستعار مختلف، «کارشناسانی را که برای این شرکت‌ها کار می‌کردند شناسایی و آن‌ها را برای سفر به چین استخدام کرد.»

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، ژو در آوریل ۲۰۱۸ در بلژیک دستگیر شد جاییکه ظاهرا در یک عملیات ضد جاسوسی فریب خورده بود. او قصد داشت در بلژیک مخفیانه با یک کارمند جنرال الکتریک ملاقات کند. او در اکتبر ۲۰۱۸ برای محاکمه به ایالات متحده آمریکا مسترد شد.

در کیفرخواست‌های سال ۲۰۱۸ نام ۱۰ همدست دیگر در این عملیات از جمله دو مقام امنیتی جیانگ سو که به نظر می‌رسد زیر نظر ژو کار می‌کرده‌اند، شش هکر و دو کارمند شرکت فرانسوی ذکر شده است. هیچ یک از این ۱۰ نفر بازداشت نشده‌اند.

کیفرخواست‌ها تلاش‌ها برای استفاده از بدافزارها و فناوری‌های فیشینگ برای هک کردن کامپیوترهای هدف و حذف داده‌های موتورها و قطعات را توضیح می‌دهند.

وزارت دادگستری آمریکا در زمان صدور کیفرخواست‌ها اعلام کرد که یک شرکت هوافضای دولتی چین در تلاش برای توسعه موتوری مانند جنرال الکتریک برای استفاده در هواپیماهای ساخت چین بوده است.