Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنتاگون: چین زرادخانه هسته‌ای خود را سریعتر از پیش‌بینی‌ها گسترش می‌دهد

رژه نظامی در چین
رژه نظامی در چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع آمریکا تخمین زده است که تسریع در برنامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای به چین امکان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار داشته باشد.

آگهی

وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که چین زرادخانه هسته‌ای خود را بسیار سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد توسعه می‌دهد.

در گزارش پنتاگون آمده است که پکن برای مقابله با ایالات متحده در منطقه اقیانوس هند-آرام در حال نوسازی ارتش خود است. وزارت دفاع آمریکا همچنین از شتاب گرفتن برنامه هسته‌ای چین ابراز نگرانی کرده است. پنتاگون در گزارش سالانه خود اعلام کرده است که چین اکنون توانایی پرتاب موشک بالستیک با کلاهک هسته‌ای از زمین، دریا و هوا را دارد.

وزارت دفاع ایالات متحده تخمین زده است که تسریع در برنامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای به چین امکان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار داشته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان پنتاگون در بخشی از این گزارش احتمال تلاش چین برای دستیابی به هزار کلاهک هسته‌ای تا سال ۲۰۳۰ را مطرح کرده‌اند. رقمی که از آنچه در سال ۲۰۲۰ تخمین زده می‌شد بیشتر است.

وزارت دفاع آمریکا در گزارش سال گذشته خود به کنگره تعداد کلاهک‌های هسته‌ای چین را «حدود ۲۰۰» کلاهک ذکر کرده بود. در آن گزارش که روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) سال گذشته منتشر شد تخمین زده شده بود که شمار کلاهک‌های هسته‌ای چین طی یک دهه آینده دو برابر خواهد شد.

به گفته یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا کارشناسان پنتاگون برای تهیه گزارش جدید این وزارتخانه به اظهارات مقامات چین در رسانه‌های رسمی و تصاویر ماهواره‌ای از ساخت تعداد قابل توجهی سیلوی هسته‌ای تکیه کرده‌اند.

تنها بخشی از گزارش وزارت دفاع ایالات متحده منتشر شده است و بخش دیگر آن سند طبقه‌بندی شده محسوب می‌شود.

چین حتی در صورت دستیابی به هزار کلاهک هسته‌ای همچنان در باشگاه کشورهای صاحب سلاح هسته‌ای با آمریکا و روسیه که به ترتیب ۵۵۵۰ و ۶۲۵۵ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند فاصله زیادی خواهد داشت. بیش از ۹۰ درصد از ذخایر زرادخانه‌های هسته‌ای جهان متعلق به روسیه و ایالات متحده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مؤسسه صلح استکهلم: چین با سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود است

قطعنامه حزب کمونیست چین؛ «تفکر شی جین پینگ جوهر فرهنگ و روح چینی است»

آمریکا مامور اطلاعاتی چین را در سرقت فناوری‌های هوافضا مجرم شناخت