قطعنامه حزب کمونیست چین؛ «تفکر شی جین پینگ جوهر فرهنگ و روح چینی است»

ابراز وفاداری رهبران حزب کمونیست چین به آرمان‌های حزب
ابراز وفاداری رهبران حزب کمونیست چین به آرمان‌های حزب Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شی جین پینگ در سال ۲۰۱۲ به دبیرکلی حزب کمونیست رسید و از او اغلب به عنوان پرقدرت‌ترین رهبر چین پس از مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار حکومت کمونیستی چین یاد می‌شود.

آگهی

کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز پنجشنبه ۱۱ نوامبر پشت درهای بسته قطعنامه پیشنهادی شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری این کشور درباره تاریخ حزب را تصویب کرد.

از تصویب قطعنامه «موفقیت‌های بزرگ» حزب کمونیست چین به عنوان نشانه‌ای از تحکیم موقعیت شی جین پینگ یاد می‌شود. نزدیک به ۴۰۰ عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست در حالی به قطعنامه پیشنهادی شی جین پینگ رای مثبت دادند که این حزب تاکنون تنها دو قطعنامه درباره تاریخ خود منتشر کرده بود.

هر دو قطعنامه پیشین سرآغاز دوره سیاسی جدیدی در چین بود. حزب کمونیست چین که در سال ۱۹۲۱ میلادی پایه‌گذاری شد از ۷۲ سال پیش تاکنون زمام امور را در دست دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بخشی از قطعنامه کمیته مرکزی حزب کمونیست که از آن به عنوان «پارلمان» حزب نیز یاد می‌شود آمده است که سوسیالیسم در چین از سال ۲۰۱۲ «وارد دوره جدیدی شد.» شی جین پینگ در سال ۲۰۱۲ به دبیرکلی حزب کمونیست رسید و از او اغلب به عنوان پرقدرت‌ترین رهبر چین پس از مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار حکومت کمونیستی چین یاد می‌شود.

در بخش دیگری از قطعنامه تصویب شده از تفکر شی جین پینگ به عنوان «جوهر فرهنگ و روح چینی» ستایش شده است. در ادامه نیز آمده است که حضور شی جین پینگ در حزب «برای روند پوست‌اندازی بزرگ ملت چین اهمیتی تعیین‌کننده دارد.»

اولین قطعنامه درباره تاریخ حزب کمونیست چین در سال ۱۹۴۵ تصویب شد. این قطعنامه که چهار سال پیش از به قدرت رسیدن حزب کمونیست تصویب شد قدرت مائو تسه‌تونگ را تقویت می‌کرد. دومین قطعنامه در سال ۱۹۸۱ تصویب شد و به دنگ شیائوپینگ قدرت لازم برای گذر از دوره مائویسم و آغاز اصلاحات اقتصادی را داد.

شی جین پینگ در سال ۲۰۱۸ با اصلاح قانون اساسی زمینه تداوم حضورش در قدرت پس از دو دوره ریاست‌جمهوری را فراهم کرد. انتظار می‌رود که او پائیز سال ۲۰۲۲ دوره سوم زمامداری‌اش را آغاز کند، امری که از دوره مائو تسه‌تونگ تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: چین زرادخانه هسته‌ای خود را سریعتر از پیش‌بینی‌ها گسترش می‌دهد

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید