نشست حزب کمونیست چین؛ شی جین پینگ گامی دیگر برای استحکام قدرتش بر می‌دارد

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین
شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شی جین پینگ که از ۹ سال پیش قدرت را در پکن در دست دارد خود را برای آغاز سومین دوره رهبری حزب در جریان کنگره سال آینده آماده می‌کند.

آگهی

نشست چهار روزه کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در حالی روز دوشنبه ۸ نوامبر پشت درهای بسته آغاز شد که انتظار می‌رود شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری این کشور از این فرصت برای مستحکم کردن قدرتش استفاده کند.

از نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست به عنوان مهمترین گردهمایی سال جاری در تقویم سیاسی چین یاد می‌شود. شی جین پینگ که از ۹ سال پیش قدرت را در پکن در دست دارد خود را برای آغاز سومین دوره رهبری حزب در جریان کنگره سال آینده آماده می‌کند؛ رویدادی که جایگاه او را به پرنفوذترین رهبر چین پس از مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار حکومت کمونیستی این کشور ارتقاء خواهد داد.

مائو تسه‌تونگ از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۷۶ قدرت را در چین دست داشت. نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست که از آن به عنوان «پارلمان» حزب یاد می‌شود اولین گردهمایی این نهاد طی سال جاری است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بررسی قطعنامه‌ای درباره تاریخ حزب در دستور کار نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست قرار دارد. حزب کمونیست چین ماه ژوئیه سال جاری، ۲۰۲۱ میلادی، صدمین سالگرد پایه‌گذاری‌اش را جشن گرفته بود.

تصویب این قطعنامه یکی از گام‌های شی جین پینگ در راستای تمدید حضورش در راس حزب پس از برگزاری بیستمین کنگره در پائیز سال ۲۰۲۲ میلادی خواهد بود. این احتمال وجود دارد که شی جین پینگ تلاش کند تا در این قطعنامه از برخی جنبه‌های اصلاحات اقتصادی در اواخر دهه ۱۹۷۰ انتقاد شود.

حزب کمونیست چین طی حیات یکصد سال خود تاکنون تنها دو قطعنامه در مورد تاریخ این کشور تصویب کرده است. اولین قطعنامه در سال ۱۹۴۵ و پیش از به قدرت رسیدن مائو تسه‌تونگ به تصویب رسید. دومین قطعنامه نیز در سال ۱۹۸۱ و همزمان با اصلاحات دنگ شیائوپینگ تصویب شد. رهبر وقت چین از این فرصت برای عبور از دوره مائویسم و انتقاد از برخی سیاست‌های دوره مائو تسه‌تونگ استفاده کرده بود.

شی جین پینگ نیز حالا ممکن است تلاش کند تا با نکوهش برخی از سیاست‌های دوران دنگ شیائوپینگ و جانشینانش از جمله خصوصی‌سازی در برخی بخش‌های اقتصادی، دوره جدیدی را در تاریخ حزب کمونیست چین آغاز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ ناگهانی مرد شماره ۲؛ لی‌ که‌چیانگ، رهبر اقتصادی چین که بود؟

شی جین پینگ خواستار ارتقای سریع نیروهای مسلح چین به سطح استانداردهای جهانی شد

کن فیکون کمیته مرکزی حزب کمونیست چین؛ آیا مائوی جدیدی ظهور می‌کند؟