Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مرگ ناگهانی مرد شماره ۲؛ لی‌ که‌چیانگ، رهبر اقتصادی چین که بود؟

لی که‌چیانگ
لی که‌چیانگ Copyright Ng Han Guan/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
Copyright Ng Han Guan/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرگ ناگهانی لی که‌چیانگ، مرد شماره دوی پیشین چین، بسیاری را در سراسر کشور شوکه کرد. مردم به این مقام سابق که اگرچه وعده اصلاحات بازار محور داده بود اما از لحاظ سیاسی به حاشیه رانده شده بود، ادای احترام کردند.

آگهی

آقای لی که روز جمعه بر اثر حمله قلبی در سن ۶۸ سالگی درگذشت، برای یک‌ دهه رهبری اقتصاد چین را در دست داشت و دومین اقتصاد بزرگ جهان را از چالش‌هایی همچون تنش با ایالات متحده و همه‌گیری‌ کرونا عبور داد. 

او که به دلیل حمایتش از کسب و کارهای خصوصی مشهور است، همزمان با قدرت‌گرفتن روز‌افزون و همه‌جانبه شی‌ جین پینگ، رئیس جمهوری چین ارتقای ارتش و تدابیر امنیتی برای تحقق بخشیدن به «رویای‌ چینی» و «جوان‌سازی گسترده ملت چین»، نفوذ خود را رفته‌رفته از دست داد.  

یکی از هشتگ‌های مرتبط با مرگ او در شبکه اجتماعی چینی ویبوِ تنها ظرف چند ساعت بیش از یک‌ میلیون بازدید کننده داشته است. 

ژیا فن ۲۰ ساله، ساکن پکن گفت که وقتی خبر مرگ آقای لی را شنید، بسیار شوکه شد. او گفت: «آقای لی نخست‌وزیری وظیفه شناس و مسئولیت پذیر و به واقع یاور رشد و شکوفایی واقعا نسل ما بود.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درگذشت آقای لی را تسلیت گفته است.

لی که‌چیانگ حدودا ده سال پیش به عنوان به عنوان جانشین دبیرکل حزب کمونیست چین درنظر گرفته می‌شد اما نیاز به توازن قوا میان جبهه‌های مختلف حزب باعث شد تا قدرت به شی جین پینگ، پسر معاون نخست‌وزیر سابق و از بزرگان حزب کمونیست چین برسد.

لی و شی اگرچه برسر هیچ‌یک از مسائل بنیادین اختلاف نظر نداشتند اما هیچ‌گاه هم ائتلافی تشکیل ندادند. 

لی در اکتبر سال گذشته با این که تنها کمتر از دو سال به سن بازنشستگی‌اش مانده بود از کمیته رهبری حزب کنار گذاشته شد و در ماه مارس از سمت خود کناره‌گیری کرد و لی‌کیانگ، یکی از هم‌پیمانان قدیمی شی جای او را گرفت. 

کناره‌گیری او نشانه این است که حکومت چین از به‌کارگیری تکنوکرات‌های ماهری که پیشرفت اقتصادی این کشور کمک کردند، به سوی به کارگیری مقاماتی که کاملا به شی وفادار هستند روی آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کن فیکون کمیته مرکزی حزب کمونیست چین؛ آیا مائوی جدیدی ظهور می‌کند؟

قطعنامه حزب کمونیست چین؛ «تفکر شی جین پینگ جوهر فرهنگ و روح چینی است»

نشست حزب کمونیست چین؛ شی جین پینگ گامی دیگر برای استحکام قدرتش بر می‌دارد