Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار برای ذخیره‌ مواد غذایی در چین؛ آیا پکن آماده جنگ با تایوان می‌شود؟

شهروندان چینی در پکن
شهروندان چینی در پکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واکنش‌های مردم نسبت به توصیه وزارت بازرگانی چین به حدی شدید بود که یک روزنامه دولتی مجبور شد به این مسئله واکنش نشان دهد و توصیه برای ذخیره مواد غذایی را برآمده از پیش آمدن قرنطینه احتمالی در اثر بیماری کووید-۱۹ بداند.

آگهی

توصیه به ظاهر بی‌ضرر دولت چین به مردم این کشور برای ذخیره نیازهای اضطراری به سرعت در حال گسترش نگرانی‌ها شده و گمانه‌زنی‌های مختلفی هم در این رابطه مطرح شده که آیا قرار است شاهد جنگ چین و تایوان باشیم؟

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی تلاش کرده به این پرسش، پاسخ دهد. اکثر تحلیلگران بر این باورند با وجود شدت‌گیری تنش‌ها، در حال حاضر شکل‌گیری یک درگیری نظامی در منطقه چندان محتمل نیست. اما با این حال رصد شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد بسیاری از کاربران چینی این موضوع را چندان دور از ذهن نمی‌دانند.

تایوان یک جزیره خودمختار در نزدیکی چین است که ۲۴ میلیون نفر نیز جمعیت دارد. چین هرگز این جزیره را مستقل ندانسته و همواره آن‌را را یکی از استان‌های خود می‌داند. تنش‌ها به تازگی میان تایپه و پکن افزایش یافته و چین با فرستادن تعداد زیادی هواپیمای جنگی به نزدیکی این جزیره بر شدت نگرانی‌ها از احتمال وقوع حمله نظامی افزوده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید اکثر کسانی که در یک مصاحبه در پکن شرکت کرده‌اند علاقه‌مندند که حکومت چین با استفاده از روش‌های صلح‌آمیز تایوان را تحت حاکمیت پکن در آورد.

به گزارش رسانه‌های محلی در روزهای اخیر گزارش‌های پراکنده‌ای در خصوص تلاش‌های گسترده مردم همراه با نگرانی برای ذخیره و انبار کردن اقلام غذایی مانند برنج، رشته فرنگی و روغن منتشر شده است. این مسئله پس از آن اتفاق افتاد که دولت چین به مردم این کشور توصیه کرد مواد غذایی ذخیره کنند.

دولت بلافاصله تلاش کرد با تامین مواد غذایی کافی بر ترس‌های مردم غلبه کند و اجازه ندهد که مردم نگران پیش آمدن شرایطی شبیه قحطی شوند.

با این حال شایعات در فضای مجازی در خصوص وضعیت احتمالی در آینده به سرعت در حال پخش شدن است. در هفته‌های اخیر رسانه‌های دولتی چین تنش‌های افزایش یافته پکن و تایپه را به صورت کامل پوشش داده‌اند و همچنین تلاش کرده‌اند چین را در یک طرف و تایوان را به همراه ایالات متحده و کشورهای غربی در یک سوی دیگر این ماجرا به تصویر بکشند.

شی شوسی یک مفسر اجتماعی در چین در این خصوص می‌گوید: «دیدگاه‌های پوپولیستی در کشور که خواهان جنگ هستند، دیدگاه اکثریت جامعه را نشان نمی‌دهند اما در عین حال سیگنال یا هشداری به تایوان ارسال می‌کنند. ما باید توضیحات دولت را باور کنیم اما در عین حال باید در خصوص این شرایط تفکر و تعقل نیز داشته باشیم.»

همچنین شایعات تایید نشده زیادی هم در فضای مجازی چینی پخش شده است. یک نفر تصویری از لیست تجهیزات اورژانسی توصیه‌شده برای خانواده‌ها در شهر ساحلی ژیامن را منتشر کرده و مدعی شده دولت از همین حالا به فکر شرایط اورژانسی جنگی است. همچنین گزارش‌های غیر معتبر دیگری در خصوص دعوت از کهنه‌سربازان برای آماده‌باش منتشر شده بود که باز هم بر شایعات در خصوص قریب‌القوع بودن یک درگیری نظامی با تایوان اثر گذاشته است.

تحلیل این موضوع دشوار است که مردم چگونه اطلاعیه‌های دولتی را به عنوان مقدمه یک جنگ احتمالی تفسیر می‌کنند اما این واکنش‌ها به اندازه‌ای قوی بوده‌اند تا مقام‌های دولتی را مجبور به واکنش کند.

روزنامه دولتی اکونومیک دیلی در واکنش به نگرانی‌های جامعه در مقاله‌ای در این خصوص از مردم خواست که تخلیات خود را تا این اندازه به سمت درگیری احتمالی سوق ندهند. همچنین این رسانه دولتی در ادامه تاکید کرده که درخواست مقام‌های دولتی برای ذخیره مواد غذایی بیشتر به سبب نگرانی احتمالی از تکرار قرنطینه ناشی از بیماری کووید-۱۹ بوده است.

هو ژین سردبیر روزنامه چینی گلوبال تایمز شایعات در فضای مجازی را مسئول شدت یافتن نگرانی‌ها در بین مردم در شرایط افزایش تنش‌ها خواند. او در ادامه می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم که دولت خواسته باشد از طریق وزارت بازرگانی یک نشانه یا سیگنال به مردم ارسال کند که عجله کنید، ما برای جنگ آماده می‌شویم.»

با این حال افکار عمومی همچنان نگرانی‌هایی دارند. نگرانی‌هایی که از تحلیل شرایط ماه‌های اخیر به وجود آمده است. با این حال برخی هم همچنان نگران نیستند و تصور می‌کنند مسئله میان تایوان و چین به صورت مسالمت آمیز حل خواهد شد. آینده بهتر می‌تواند در خصوص این بیم‌ و امیدها قضاوت کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمبود مواد غذایی در اروپا از روغن به ماکارونی و تخم مرغ رسید

چین: گزارش پنتاگون درباره ظرفیت هسته‌ای ما، سرشار از «غرض‌ورزی» است

چین همزمان با برپایی اجلاس اقلیمی گلاسگو تولید زغال سنگ را افزایش داد