Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چین: گزارش پنتاگون درباره ظرفیت هسته‌ای ما، سرشار از «غرض‌ورزی» است

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین
وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه چین می‌گوید ایالات متحده در حالی از تهدید هسته‌ای چین ابراز نگرانی می‌کند که این کشور، خود بزرگترین منبع تهدید هسته‌ای برای جهان به شمار می‌رود.

آگهی

پکن روز پنجشنبه ۴ نوامبر گزارش وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون درباره ادعای تشدید تحرکات چین برای تقویت برنامه تسلیحات اتمی خود را «سرشار از غرض‌ورزی» دانست.

وزرات امور خارجه چین در بیانیه‌ای در پاسخ به گزارش‌ وزارت دفاع آمریکا، واشنگتن را به «بزرگ‌نمایی غیر واقعی» از تهدید اتمی چین متهم و ادعاهای مطرح شده از سوی پنتاگون را بی‌اساس دانست.

بیانیه وزارت امور خارجه چین یک روز پس از آن منتشر می‌شود که پنتاگون در گزارشی اعلام کرده بود چین بسیار سریع‌تر از سطح پیش‌بینی‌شده در حال رشد و گسترش سلاح‌های هسته‌ای خود است و این می‌تواند خطری برای آینده مناقشات تسلیحات اتمی به شمار آید.

ایالات متحده آمریکا می گوید که چین تا سال ۲۰۲۷ می‌تواند ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد و این عدد تا سال ۲۰۳۰ به هزار خواهد رسید. بر این اساس تعداد کلاهک‌های هسته‌ای چین طی ده سال ۵ برابر رشد خواهد کرد. پنتاگون می‌گوید این آمار تخمینی دو برابر و نیم بیش از آن چیزی است که این نهاد آمریکایی یک سال پیش در خصوص قدرت و ظرفیت هسته‌ای چین پیش‌بینی‌ کرده بود.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص می‌گوید: «گزارش منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا مانند گزارش‌های مشابه پیشین، حقایقی را نادیده می‌گیرد و مسائل دیگری را به شکلی غرض‌ورزانه بزرگ‌نمایی می‌کند.» وی همچنین در ادامه افزود: «واشنگتن در این گزارش از تهدید هسته‌ای چین سخن می‌گوید این در حالیست که ایالات متحده خود بزرگترین منبع تهدید هسته‌ای برای جهان به شمار می‌رود.»

گزارش پنتاگون در حالی منتشر شده که در ماه‌های اخیر تنش‌های میان پکن و واشنگتن بر سر موضوعات مختلفی از جمله مسئله تایوان شدت یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین به «مدرن سازی» تسلیحات هسته‌ای ادامه می‌دهد

هشدار برای ذخیره‌ مواد غذایی در چین؛ آیا پکن آماده جنگ با تایوان می‌شود؟

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم