طالبان استفاده از ارزهای خارجی را در داد و ستدهای داخلی افغانستان ممنوع کرد

An Afghan money changer waits for customers in Kabul's Old City
An Afghan money changer waits for customers in Kabul's Old City Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستور ممنوعیت استفاده از ارزهای خارجی در حالی صادر شده که در برخی از مناطق افغانستان به ویژه کابل، در داد و ستدها از دلار آمریکا و در نزدیکی مرز پاکستان نیز اغلب از روپیه استفاده می‌شود.

آگهی

حکومت طالبان عصر سه‌شنبه اعلام کرد که از این به بعد استفاده از ارزهای خارجی در داد و ستدهای داخلی این کشور ممنوع است زیرا این کار اقتصاد از هم پاشیده افغانستان را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت: «وضعیت اقتصادی و منافع ملی کشور ایجاب می‌کند که همه افغان‌ها برای تمام معاملات خود از افغانی به عنوان پول واحد استفاده کنند.»

او افزود: «امارت اسلامی به همه شهروندان، کسبه، تجار و بازرگانان دستور می‌دهد که از استفاده از ارزهای خارجی اکیدا خودداری کنند.»

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان یعنی ۱۵ اوت، اقتصاد این کشور نابسامان‌تر از گذشته شده و ارزش افغانی، پول ملی افغانستان به شدت کاهش یافته است.

ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در واشنگتن نگهداری می‌شود نیز مسدود شده و هنوز دولت جدید توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

با این وجود بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک‌های خود را به این کشور دچار بحران انسانی ادامه داده‌اند.

دستور ممنوعیت استفاده از ارزهای خارجی در حالی صادر شده که در برخی از مناطق افغانستان به ویژه کابل، در داد و ستدها از دلار آمریکا و در نزدیکی مرز پاکستان نیز اغلب از روپیه پاکستان استفاده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«۳۰۰ هزار سرباز خیالی افغانستان»؛ آیا فساد فرماندهان ارتش راه بازگشت طالبان را هموار نکرد؟

فروپاشی اقتصاد افغانستان؛ جامعه جهانی مشغول مسائل مهم‌تر است

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد