کی‌یف ادعای افزایش حضور نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای شرقی خود را «واهی» خواند

سربازان اوکراینی
سربازان اوکراینی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع اوکراین سه شنبه با رد ادعای رسانه های آمریکایی تاکید کرد که خبر تجمع نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای این کشور واقعیت ندارد.

آگهی

وزارت دفاع اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که برخلاف هشدار رسانه های آمریکایی مبنی بر تحرکات نظامی مسکو و تقویت نیروهای روسیه در شبانه روز اخیر، «تجمعی از نیروهای نزدیک به روسیه در نزدیکی مرزهای شرقی خود» مشاهده نکرده است.

این وزارتخانه تایید کرد که البته شاهد جابجایی نیروهای نزدیک به روسیه در شرق اوکراین هستیم که تنها دلیل آن می تواند « پایان رزمایش مشترک» باشد.

با این حال ارتش اوکراین تحرکات گزارش شده را به‌نوعی «یک عملیات روانی علیه کی یف» عنوان کرد.

اولین بار دوشنبه روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده بود که مقامات آمریکایی از تحرکات اخیر در شرق اوکراین بسیار نگران هستند. این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نوشته بود که کاخ سفید وضعیت در مرز روسیه و اوکراین را از نزدیک زیر نظر دارد.

رئیس جمهوری اوکراین روز سه شنبه با جو بایدن همتای آمریکایی خود درباره مناقشه و بحران امنیتی- نظامی در شرق اوکراین گفتگو کرد. پس از این دیدار، ولودیمیر زلنسکی در صفحه توییتر خود نوشت: «ایالات متحده به حمایت از تمامیت ارضی و اصلاحات در اوکراین ادامه خواهد داد.»

همزمان، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره انتشار اخباری مبنی بر جابجایی نیروهای روس و تقویت این نیروها در شرق اوکراین گفت که این «ادعاها بی پایه و اساس» هستند و سطح گفتگو را پایین می آورند. البته سخنگوی کاخ کرملین یادآوری کرد که مسکو این حق را برای خود محفوظ می دارد تا نیروهای خود را به میل خود جابجا کند. وی با اشاره به تمایلات «توسعه طلبانه و تهاجمی» در اطراف خاک روسیه «به ویژه از سوی ناتو، تاکید کرد که مسکو «به اقداماتی برای تضمین امنیت خود ادامه خواهد داد».

از سال ۲۰۱۴ جنگی بین کی یف و جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین آغاز شد که تاکنون جان بیش از ۱۳ هزار نیروی نظامی و غیرنظامی را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی برنامه ریزی شده نبود»

تنش در شرق اوکراین و ورود ناو آمریکا به دریای سیاه در آستانه دیدار پوتین و بایدن

بلینکن در کی‌یف: روسیه اقدامات خطرناک و تهاجمی خود در قبال اوکراین را متوقف کند