تنش بین ریاض و بیروت؛ بحرین از اتباعش خواست خاک لبنان را ترک کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم بحرین (عکس از آرشیو)
پرچم بحرین (عکس از آرشیو)   -  Copyright  CANVA PRO

بحرین روز سه‌شنبه به دنبال بحران دیپلماتیک اخیر بین عربستان و لبنان از شهروندانش خواست که «فورا» خاک لبنان را ترک کنند.

منامه پیش از این دیپلمات‌های خود را از لبنان فراخوانده بود. بحران در روابط ریاض و بیروت به دنبال سخنان انتقادآمیز جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان آغاز شد. او در اظهاراتش از دخالت نظامی عربستان در جنگ داخلی یمن انتقاد کرده بود.

ریاض در واکنش به این سخنان سفیر خود را از بیروت فراخواند و از سفیر لبنان نیز خواست تا خاک عربستان را ترک کند. شماری از کشورهای حاشیه خلیج فارس در همبستگی با عربستان سفرای خود را از بیروت فراخواندند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه روز سه‌شنبه وزارت خارجه بحرین از اتباع این کشور خواسته شده است تا با توجه به «شرایط پرتنش که نیازمند احتیاط بیشتر» است از لبنان خارج شوند. امارات عربی متحده نیز روز دوشنبه از شهروندانش خواسته بود تا خاک لبنان را ترک کنند.

ابوظبی روز شنبه نیز اعلام کرده بود که دیپلمات‌هایش به نشانه «همبستگی» با عربستان از لبنان خارج خواهند شد.

سخنان انتقادآمیز جورج قرداحی درباره نقش عربستان در جنگ یمن در مصاحبه‌ای که روز پنجم اوت (۱۴ مرداد) انجام شده بود مطرح شد. جورج قرداحی در آن زمان به مقام وزارت نرسیده بود اما اظهارات او در این گفت‌وگو تا هفته گذشته پخش نشده بود.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان ضمن انتقاد از سخنان جورج قرداحی به طور تلویحی از او خواست تا از مقامش کناره‌گیری کند. با این حال وزیر اطلاعات لبنان تاکنون حاضر به استعفاء نشده است.

نخست‌وزیر لبنان که دولتش با چالش‌های زیادی در عرصه اقتصادی روبرو است امیدوار بود تا با حمایت مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از فروپاشی اقتصادی کشورش جلوگیری کند. امیدهایی که اکنون با بحران دیپلماتیک در روابط با این کشورها رنگ باخته است.