درخواست رئيس جمهوری لبنان از روسیه برای دریافت تصاویر ماهواره‌ای انفجار بیروت

افنجار بیروت
افنجار بیروت Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این درخواست میشل عون بعد از آن مطرح می‌شود که پیشتر کشورهای بسیاری این خواسته بیروت را بی‌پاسخ گذاشته‌اند و از ارائه تصاویر ماهواره‌ای مربوط به انفجار بیروت سر باز زده‌اند.

آگهی

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان از سفیر روسیه در این کشور درخواست کرده که تصاویر ماهواره‌ای مربوط به انفجار مهیب ۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی در پایتخت را در اختیار بیروت قرار دهد.

حساب توییتری ریاست جمهوری لبنان روز جمعه با اعلام این مطلب تاکید کرد که این درخواست از الکساندر روداکف، سفیر روسیه در بیروت مطرح شده است.

بر اثر انفجار محموله بزرگ نیترات آمونیم در انبارهای بندر بیروت در تابستان سال گذشته بیش از ۲۱۵ نفر جان خود را از دست دادند، هزاران نفر زخمی شدند و بخش‌هایی از پایتخت لبنان نیز ویران شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، قاضی طارق بیطار، محقق اصلی تحقیقات انفجار در ماه مه از چندین کشور درخواست کرده بود که تصاویر ماهواره‌ای را در اختیار لبنان قرار دهند.

سیاستمداران ارشد لبنانی از جمله میشل عون بارها از عدم همکاری کشورهایی که به درخواست لبنان برای دریافت تصاویر ماهواره‌ای جواب منفی داده‌اند ابراز تاسف کرده‌اند. حسن دیاب، نخست وزیر پیشین لبنان از فرانسه و ایتالیا خواسته بود تا تصاویر ماهواره‌ای مربوط به این انفجار را در اختیار بیروت قرار دهند اما به گفته آقای دیاب، این درخواست‌ها بدون پاسخ باقی مانده است.

تحقیقات در مورد این انفجار که یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای در جهان بود در بحبوحه کارزار علیه دادستان این پرونده و همچنین اقدامات جناح‌های سیاسی قدرتمند در این کشور فعلا متوقف شده است.

بسیاری از لبنانی‌ها از این که بعد از گذشت یک سال از وقوع این انفجار هنوز هیچ مقام بلندپایه‌ای به عنوان مسئول این فاجعه معرفی نشده است خشمگین هستند. این در حالیست که اوضاع سیاسی و اقتصادی هم در لبنان بحرانی گزارش می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکسال بعد از انفجار بیروت؛ کمک‌ مالی رهبران جهان برای بازسازی لبنان

کرملین ادعای مقامات آمریکایی درباره تلاش‌ روسیه برای توسعه یک سلاح هسته‌ای فضایی را رد کرد

پرتاب دریایی موشک هوشمند اژدها-۳ در چین