آمریکا چهار فرد و دو نهاد مرتبط با توسعه پهپادی ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد

پهپادهای تولیدی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی
پهپادهای تولیدی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پهپادهای ایرانی در سراسر منطقه صلح و ثبات را به خطر انداخته‌اند. ایران و گروه‌های نظامی وابسته به آن با این پهپادها نیروهای دریایی آمریکا و شرکای ما و همچنین کشتی‌رانی را با خطر روبه‌رو کرده‌اند.»

آگهی

وزارت خزانه داری آمریکا نام چهار فرد و دو نهاد ایرانی جدید را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بر اساس اعلام این وزارتخانه یوسف ابوطالبی، سعید آقاجانی، عبدالله محرابی و محمد ابراهیم زرگر طهرانی به همراه شرکت «کیمیا پارت سیوان با مسئولیت محدود» و شرکت «اوج پرواز ما دو نفر» به مجموعه افراد و نهادهایی تحت تحریم ایالات متحده آمریکا اضافه شده‌اند.

در بیانیه جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا که روز جمعه ۲۹ اکتبر منتشر شده این شخصیت‌ها و شرکت‌ها به علت مشارکت در صنعت پهپادی ایران تحت تحریم‌های ثانویه ایالات متحده قرار می‌گیرند.

الی ادیمو معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در این خصوص گفت: «پهپادهای ایرانی در سراسر منطقه صلح و ثبات را به خطر انداخته‌اند. ایران و گروه‌های نظامی وابسته به آن با این پهپادها نیروهای دریایی آمریکا و شرکای ما و همچنین کشتی‌رانی را با خطر روبه‌رو کرده‌اند.»

طبق این بیانیه سعید آقاجانی فرماندهی یگان پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسداران را برعهده دارد. وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید این فرد به صورت مستقیم در برنامه‌ریزی، تجهیز و آموزش عملیات‌های پهپادی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران نقش دارد. اسرائيل پیشتر این فرد را به سازماندهی حمله به کشتی «مرسر استریت» متهم کرده بود.

این کشتی در مرداد ماه در آب‌های دریای عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت و طی آن دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی کشته شدند. اسرائيل می‌گوید ایران این حمله را ترتیب داده است.

تحریم‌های تازه در حالی علیه شخصیت‌های مرتبط با سپاه پاسداران وضع می‌شود که تلاش‌ها برای آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای در جریان است. علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه پس از دیدار با مقام‌های اروپایی در بروکسل اعلام کرده که این مذاکرات پیش از پایان ماه نوامبر آغاز می‌شود.

ایران هنوز واکنشی به تحریم‌های جدید نشان نداده‌ است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چندین فرد و شرکت‌ مرتبط با توسعه موشک بالستیک ایران را تحریم کرد

آمریکا ۳۴ شرکت مرتبط با چین، ایران و روسیه را به دلایل متفاوت تحریم کرد

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است