ایران یک روز پس از اعلام آتش‌بس در غزه از پهپاد غزه رونمایی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
پهپاد غزه
پهپاد غزه   -   کپی رایت  عکس از وبسایت شبکه خبر

ساعاتی پس از اعلام موافقت اسرائیل با آتش‌بس در نبرد با گروه فلسطینی حماس مستقر در باریکه غزه، سپاه پاسداران ایران از سه مورد جدید تجهیزات نظامی و رزمی خود رونمایی کرد.

در مراسم رونمایی این تجهیزات که روز جمعه ۳۱ اردیبهشت با حضور حسین سلامی، فرمانده سپاه و امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه برگزار شد، پهپاد فوق سنگین و پهن‌پیکر موسوم به «غزه» معرفی گردید.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

حاجی‌زاده در این مراسم پهپاد غزه را وسیله‌ای با «تنوع مأموریت در حوزه‌های مراقبتی، رزمی و شناسایی» با «مداومت پروازی ۳۵ ساعت» توصیف کرد و گفت که این پهپاد که از سال ۱۴۰۱ عملیاتی می‌شود، قادر به حمل ۱۳ بمب تا شعاع عملیاتی ۲ هزار کیلومتر و نیز حمیل ۵۰۰ کیلوگرم انواع تجهیزات جمع‌آوری اطلاعات و سیگنالی است.

وی گفت که این پهپاد هواپیماهای پنهان‌کار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کشف می‌کند.

عکس از وبسایت شبکه خبر
سامانه موشکی ۹ دیعکس از وبسایت شبکه خبر

همچنین گفته شده است که پهپاد غزه علاوه بر کاربرد نظامی و دفاعی در پایش جنگل‌ها، عملیات امداد و نجات و کمک‌رسانی در حوادث و بلایای طبیعی نیز می‌تواند به اجرای مأموریت بپردازد.

سپاه در روز جمعه به جز این پهپاد، از سامانه موشکی زمین به هوا به نام «۹ دی» رونمایی کرد که ادعا شده تماما ایرانی است و توانایی درگیری با انواع تهدیدات در فاصله نزدیک مانند کروز، بالگردها، بمب‌های رها شده از هواپیما و انواع پهپادها و انهدام آنها را دارد.

در این روز همچنین از سامانه راداری «قدس» با قابلیت استقرار در موضع و جابجایی سریع نیز رونمایی شد.