Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا چندین فرد و شرکت‌ مرتبط با توسعه موشک بالستیک ایران را تحریم کرد

رزمایش موشکی سپاه پاسداران ایران
رزمایش موشکی سپاه پاسداران ایران Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard via Sepahnews
Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard via Sepahnews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به اربیل در کردستان عراق روز چهارشنبه ۳۰ مارس اعلام کرد چندین فرد و شرکت مرتبط با توسعه موشک‌های بالستیک ایران را تحریم می‌کند.

آگهی

آمریکا به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به اربیل در کردستان عراق روز چهارشنبه ۳۰ مارس اعلام کرد چندین فرد و شرکت مرتبط با توسعه موشک‌های بالستیک ایران را تحریم می‌کند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفت که آمریکا در هدف قرار دادن کسانی که از برنامه موشکی بالستیک ایران حمایت می کنند، تردید نخواهد کرد، حتی همزمان با تلاش برای احیای توافق هسته‌ای با ایران.

آقای نلسون اضافه کرد: «ما همچنین با سایر شرکای منطقه‌ای همکاری خواهیم کرد تا ایران را به خاطر اقدامات خود، از جمله نقض آشکار حاکمیت همسایگانش، پاسخگو کنیم.»

بخشی از تحریم‌های وضع شده یک شهروند ایرانی به نام «محمدعلی حسینی» و شبکه‌‌ی شرکت‌های تحت هدایت او را به عنوان تامین‌کننده تجهیزات برنامه موشک‌های بالستیک ایران هدف گرفته‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است تحریم‌های جدید در پی «حمله موشکی ایران به اربیل عراق در ۱۳ مارس» وضع شده است.

۱۲ موشک که مقامات آمریکایی می‌گفتند از مبدا ایران شلیک شده بودند بامداد یکشنبه ۱۳ مارس به ویلای مسکونی یک تاجر کرد، که در بخش انرژی در منطقه اقلیم خودمختار کردستان مشغول به فعالیت است، در شهر اربیل در شمال عراق برخورد کردند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساعاتی بعد از این حمله مسئولیت آن را برعهده گرفت و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این موشکباران در پاسخ به «جنایات اخیر رژیم جعلی صهیونیستی» صورت گرفته است. با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های عراق و ترکیه گفته است طرح نوپا در اقلیم کردستان برای تامین گاز به اروپا از مسیر ترکیه و با کمک اسرائيل بخشی از آن ماجرایی است که ایران را خشمگین کرده و در نهایت به حملات موشکی به اربیل نیز انجامیده است.

تحریم‌های تازه در شرایطی وضع شده‌اند که به نظر می‌رسد ایالات متحده در جریان مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین به منظور احیای برجام به توافق نزدیک شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند طرف ایرانی خواهان حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا است، این در حالی است که شماری از نمایندگان کنگره نسبت به این اقدام دولت بایدن هشدار داده‌اند.

در حالی که در روزهای اخیر مقامات مذاکره‌کننده آمریکایی از احتمال انجام چنین اقدامی در مقابل دریافت «تضمین» سخن گفته‌اند، وضع تحریم‌های جدید می‌تواند نشانه آن باشد که دولت آمریکا می‌خواسته نشان دهد ولو در صورت خارج کردن سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی و توافق هسته‌ای، فشار خود را بر ایران برای متوقف کردن «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده تهران» در خاورمیانه حفظ خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چهار فرد و دو نهاد مرتبط با توسعه پهپادی ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد

آمریکا سه مقام پیشین ایران را از فهرست تحریم ها خارج کرد

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد