آمریکا ۳۴ شرکت مرتبط با چین، ایران و روسیه را به دلایل متفاوت تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ساختمان وزارت بازرگانی آمریکا
ساختمان وزارت بازرگانی آمریکا   -   کپی رایت  ویکی‌پدیا

وزارت بازرگانی آمریكا روز جمعه اعلام كرد ۳۴ شركت در پیوند با چین، ایران و روسیه را به سیاهه نهادهای متهم به مشاركت در فعالیت‌های مغایر با سیاست خارجی و منافع امنیت ملی آمریكا اضافه كرده است.

بیشتر این شرکت‌ها به دلیل مشارکت در فعالیت‌های ضد حقوق بشر به سیاهه ممنوعیت همکاری اقتصادی آمریکا افزوده شده‌اند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای که روز جمعه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) در همین زمینه منتشر کرد، اعلام کرده ۱۴ تا از این نهادها که در جمهوری خلق چین مستقر هستند، به دولت پکن امکان «سرکوب، بازداشت و نظارت گسترده (...) علیه اویغورها، قزاق‌ها و اعضای دیگر گروه‌های اقلیت مسلمان در منطقه خودمختار سین کیانگ» را داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این بیانیه همچنین گفته شده است که ۸ شرکت به تسهیل صادرات اقلام آمریکایی به ایران و ۶ شرکت دیگر به مشارکت در خرید قطعات الکترونیکی با مبدا آمریکایی «احتمالاً برای بخشی از برنامه‌های نظامی روسیه»، متهم شده‌‌اند.

دولت آمریکا در این بیانیه گفته است: «ما همچنان به صورت فعال به کنترل صادرات خواهیم پرداخت تا دولت‌ها، شرکت‌ها و افرادی را که در تلاش برای دستیابی به اقلام آمریكایی برای فعالیت‌های خرابكارانه در كشورهایی مانند چین، ایران و روسیه هستند، پاسخگو سازیم؛ کشورهایی که منافع و امنیت ملی آمریكا را تهدید می‌كنند و با ارزش‌های ما ناسازگارند.»