ایران: حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی از یک کشور خارجی بود؛ آمریکا از پاسخ طفره رفت

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه از اختلال و وقفه در عرضه سوخت در پمپ بنزین‌های ایران خبر دادند
رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه از اختلال و وقفه در عرضه سوخت در پمپ بنزین‌های ایران خبر دادند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود این ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی ایران خودداری کرد. او در پاسخ به اینکه آیا آمریکا به شکلی در این حمله سایبری مشارکت داشته یا حداقل در جریان آن بوده است گفت که برای این قسمت از سئوال پاسخی ندارد

آگهی

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران خبر داد که حمله سایبری روز سه شنبه ۲۶ اکتبر به ۴ هزار و ۳۰۰ جایگاه‌ سوخت‌رسانی توسط یک کشور خارجی انجام شده است.

با این حال او گفت که زود است اعلام کنند که این حمله سایبری از سوی کدام کشور و به‌ چه صورت بوده است اما وعده داد ۷ تا ۱۰ روز آینده نظر نهایی در مورد این حمله اعلام شود.

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه از اختلال و وقفه در عرضه سوخت در پمپ بنزین‌های ایران خبر داده بودند.

آقای فیروزآبادی که سه شب در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود گفت که پیش از این نیز چنین اختلال «گسترده ای» در سیستم راه‌آهن ایران رخ داده که دلیل آن حمله سایبری از خارج از کشور بوده است.

در هر حال او ابراز امیدواری کرد که با مهار این حمله سایبری، امروز چهارشنبه تمام جایگاه‌های سوخت‌رسانی به وضعیت عادی برگردند.

مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هم در این برنامه تلویزیونی گفت: «تاکنون ۳ یا ۴ بار شاهد این حملات سایبری در سیستم‌های توزیع سوخت بوده‌ایم اما چون در ساعات ۲ یا ۳ بامداد انجام شده تا صبح توانسته‌ایم اختلال را برطرف کنیم اما این دفعه اختلال در نظام توزیع سوخت ظهر اتفاق افتاد و این مشکلاتی را به وجود آورد.»

اگرچه تاکنون هیچ کشور یا گروهی مسئولیت این حمله سایبری را بر عهده نگرفته است اما ایران در گذشته اسرائیل و آمریکا را در پشت حملات سایبری به این کشور معرفی کرده بود.

ایران در ماه آوریل، اسرائیل را مسئول حمله به تاسیسات هسته ای زیرزمینی خود در نطنز معرفی کرد که در آن سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم آسیب دیدند.

همچنین برخی گزارش ها در سال ۲۰۱۹ حکایت از آن داشت که دولت دونالد ترامپ در پی حملاتی که به تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام شد، بر ضرورت برنامه‌ریزی هدفمند برای حمله سایبری به ایران تأکید کرده بود. ایران در آن زمان اعلام کرد که تلاش‌های آمریکا برای حملات سایبری موفقیت آمیز نبوده است.

به گفته برخی کارشناسان امنیت سایبری در حال حاضر زود است که این حمله سایری به کشور خاصی نسبت داده شود.

با وجود این ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت‌رسانی ایران خودداری کرد. او در جلسه پرسش و پاسخ روزانه با خبرنگاران در پاسخ به اینکه آیا آمریکا به شکلی در این حمله سایبری مشارکت داشته یا حداقل در جریان آن بوده است گفت که برای این قسمت از سئوال پاسخی ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

حمله سایبری روز سه‌شنبه به جایگاه های سوخت‌رسانی در ایران چند هفته پیش از دومین سالگرد سرکوب اعتراض ها به افزایش بهای بنزین در نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۱۳۹۸) رخ داده است؛ رویدادی که ناظران سیاسی از آن به عنوان «اعتراض خونبار» یاد می‌کنند.

مقام های ایرانی با رد شایعه افزایش قیمت بنزین، اعلام کردند که این کشور برای مقابله با حملات سایبری در حالت آماده باش قرار دارد.

برخی کارشناسان امنیت سایبری با توجه به تحریم‌ ایران که دسترسی به نرم‌افزارهای جدید را برای این کشور با مشکل مواجه می‌سازد، بر این نظرند که ایران در برابر هکرها آسیب پذیر است. با این حال آن‌ها بر این نظرند که ایران در صورت مشخص شدن عامل حمله سایبری می‌تواند آن را تلافی کند.

تلاش تیم فنی ایران برای رفع اختلال در جایگاه‌های سوخت‌رسانی

در هر حال فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی ایران به خبرگزاری رکنا گفته است که تیم فنی کشورش راهکاری را برای رفع اختلال در جایگاه‌های سوخت‌رسانی پیدا کرده است و به تدریج این جایگاه‌ها به مدار باز خواهند گشت.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران هم صبح چهارشنبه ۲۷ اکتبر با بیان اینکه سامانه کارت هوشمند سوخت هدف حمله سایبری روز سه شنبه بوده است، گفت که نیمی از جایگاه‌های سوخت‌رسانی به صورت دستی فعال شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش نیویورک تایمز از حمله سایبری آمریکا به «اهداف ایرانی»؛ ۶ هکر وابسته به سپاه تحریم شدند

گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا ؛ «۱۵۰۰ کشته» آبان ۹۸ ایران حذف شد

مایک پمپئو و وزارت خارجه اسرائیل برای سالگرد اعتراض‌های آبان پیام دادند