ادعای تازه علیه ولیعهد عربستان: «محمد بن سلمان قصد ترور ملک عبدالله را داشت»

former senior Saudi security official Saad al-Jabri, right
former senior Saudi security official Saad al-Jabri, right Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد امنیتی پیشین عربستان سعودی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند، ادعا کرد که در سال ۲۰۱۴ میلادی شاهزاده محمد بن سلمان به خود بالیده که می‌تواند ملک عبدالله را بکشد تا پدرش به تاج و تخت سعودی برسد.

آگهی

یک مقام ارشد امنیتی پیشین عربستان سعودی که به ماموریت مشترک این کشور با ایالات متحده در بخش ضد تروریسم کمک کرده، ادعا کرد که ولیعهد کنونی عربستان، زمانی از تصمیم برای کشتن پادشاه پیشین این کشور، قبل از تاجگذاری پدرش صحبت کرده است.

سعد الجبری در جریان مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌‌اس، مدرکی برای این ادعای خود ارائه نکرد.

این مقام سابق اطلاعاتی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند، ادعا کرد که در سال ۲۰۱۴ میلادی شاهزاده محمد بن سلمان به خود بالیده که می‌تواند ملک عبدالله را بکشد تا پدرش به تاج و تخت سعودی برسد.

در آن زمان محمد بن سلمان هیچ نقش برجسته‌ای در دولت نداشت و به پدرش خدمت می‌کرد. ملک سلمان در ژانویه ۲۰۱۵ میلادی پس از مرگ برادر ناتنی‌اش ملک عبدالله به سلطنت رسید.

سعد الجبری از این مصاحبه برای دادن هشدار به شاهزاده محمد بن سلمان استفاده کرد و افزود که حتی ویدئویی در اختیار دارد که در صورت انتشار آن، اسرار بیشتری درباره خانواده سلطنتی عربستان و حتی اطلاعاتی درباره ایالات متحده فاش خواهد شد.

در جریان مصاحبه با سی‌بی‌‌اس، سعد الجبری ویدئویی به مجری نشان داد و تاکید کرد که در صورت کشته شدن او، این ویدئو منتشر خواهد شد.

این مصاحبه تلویزیونی، آخرین تلاش این مقام سابق ضد تروریسم عربستان برای تحت فشار قرار دادن ولیعهد ۳۶ ساله سعودی است که به گفته خانواده الجابری، دو تن از فرزندان الجبری را بازداشت کرده و از آنها به عنوان ابزاری برای وادار کردن پدرشان به بازگشت به عربستان استفاده می‌کند.

سعد الجبری که اکنون ۶۲ سال دارد، در این مصاحبه گفت: «ولیعهد تا زمانی که من را مرده نبیند آرام نمی‌گیرد. زیرا او از اطلاعات من می‌ترسد.» او همچنین محمد بن سلمان را «یک روانی و قاتل» توصیف کرد.

افشاگری‌های سعدالجبری در حالی انجام می‌گیرد که سه سال پیش از این نیز قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان در کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه، جهان را در شوک فرو برد.

در آن زمان تحقیقات قضایی نیز حاکی از آن بود که این قتل به دستور محمد سلمان انجام شده؛ اگرچه ولیعهد عربستان هرگونه اطلاع از این عملیات را انکار کرد.

سعد الجبری در این گفتگوی تلویزیونی مدعی سد که در سال ۲۰۱۴ میلادی، در جریان دیداری با حضور شاهزاده محمد بن نایف که در آن زمان رئیس دستگاه اطلاعاتی و وزیر کشور عربستان بود، محمد بن سلمان گفته است می‌تواند ملک عبدالله را بکشد تا راه را برای به قدرت رسیدن پدرش باز کند.

سعد الجبری می‌گوید: «در آن نشست محمد بن سلمان گفت که من می‌خواهم ملک عبدالله را ترور کنم. من یک حلقۀ سمی از روسیه دریافت می‌کنم و بعد از آن تنها کافی است که با او دست بدهم و دیگر کار تمام است.»

به گفته الجبری، دستگاه اطلاعاتی عربستان این تهدید را جدی گرفت و درنهایت به این موضوع در درون خانواده سلطنتی رسیدگی شد.

او گفت که یک فیلم ضبط شده از آن جلسه هنوز وجود دارد.

دولت عربستان سعودی در واکنش به این خبر اعلام کرد که الجبری «یک مقام دولتی بی‌اعتبار با سابقه طولانی در جعل و ایجاد اخبار غیرواقعی برای مخفی کردن تخلفات مالی است که مرتکب شده است.»

ریاض که تاکنون چند بار خواستار استرداد او شده، ادعا می‌کند که الجبری به اتهام فساد تحت تعقیب است. اما الجبری می‌گوید که ثروت او حاصل سخاوتمندی پادشاهانی است که او به آنها خدمت کرده است.

این اولین بار نیست که الجبری تلاش می‌کند تا ولیعهد عربستان را تحت فشار قرار دهد. با این وجود، این اولین مصاحبه رسمی او از زمان بازداشت فرزندانش (پسرش عمر الجبری ۲۳ ساله و دخترش سارا الجبری ۲۱ ساله) در مارس ۲۰۲۰ میلادی در ریاض است. دادگاهی در عربستان سعودی پسر و دختر او را به اتهام پولشویی و تلاش برای فرار از عربستان، به ترتیب به ۹ و ۶.۵ سال زندان محکوم کرده است.

پیش از این یکی از دیگر از خویشاوندان نزدیک او نیز در کشوری دیگر دستگیر و به اجبار به عربستان بازگردانده شد و سپس شکنجه و زندانی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارزار توئیتری در عربستان علیه محمد بن نایف، ولیعهد سابق

تنش‌های ایران و عربستان؛ برتری طلبی یا سرپوش گذاشتن بر مشکلات؟

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند