کارزار توئیتری در عربستان علیه محمد بن نایف، ولیعهد سابق

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ولیعهد سابق عربستان
ولیعهد سابق عربستان   -   کپی رایت  AP Photo

گروهی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در عربستان در اقدامی هماهنگ محمد بن نایف، ولیعهد سابق این کشور را به فساد مالی متهم کردند.

هزاران توئیتی که علیه ولیعهد سابق عربستان و یکی از نزدیکانش منتشر شده است به نظر می رسد بخشی از کارزاری وسیع تر برای زیر سوال بردن رقبای محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی باشد.

این در حالی است که برخی از گزارش ها از احتمال تعقیب قضایی محمد بن نایف به اتهام فساد مالی حکایت دارد.

در توئیت هایی که انتشار آنها از روز جمعه آغاز شد از سعد بن جابری، مقام ارشد سابق در وزارت کشور عربستان نیز علاوه بر محمد بن نایف به عنوان یکی از عاملان فساد مالی یاد شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۷ میلادی محمد بن نایف را از مقام ولیعهدی کنار گذاشت و محمد بن سلمان، پسرش را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

حملات توئیتری به ولیعهد سابق عربستان در حالی صورت می گیرد که پادشاه این کشور روز دوشنبه به دلیل «التهاب کیسه صفرا» در بیمارستان بستری شد.

AP Photo
محمد بن سلمان پس از انتصاب به مقام ولیعهدی دست محمد بن نایف را می‌بوسدAP Photo

محمد بن نایف که زمانی کنترل نیروهای امنیتی عربستان را در دست داشت با سازمان های اطلاعاتی غرب روابط نزدیکی دارد و همچنان در میان بخشی از هیات حاکمه عربستان محبوب است.

مقامات عربستان ماه مارس (اسفند فروردین) سال جاری محمد بن نایف را مدتی بازداشت کردند. دو تن از فرزندان سعد بن جابری نیز در آن زمان بازداشت شدند. این در حالی است که سعد بن جابری در کانادا ساکن شده است.

تحرکات کنونی علیه محمد بن نایف بخشی از تلاش ها برای تحکیم موقعیت محمد بن سلمان در میان خاندان آل سعود و حذف رقبای احتمالی او برای جانشینی پدرش در صورت درگذشت یا کناره گیری پادشاه ۸۴ ساله عربستان تفسیر شده است.