نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند

Amr Nabil
Amr Nabil Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس دادخواستی که روز پنج‌شنبه به دادگاه واشنگتن ارائه شد، سعد الجبری ولیعهد کنونی عربستان را متهم کرده است که مانند آنچه برای جمال خاشقجی در ترکیه روی داد، تیمی را در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کشتن او به کانادا فرستاده است.

آگهی

کانادا سعد الجبری، از مقامات ارشد پیشین سرویس اطلاعات عربستان سعودی را پس از آنکه با تهدید جانیِ جدی روبرو شد، تحت محافظت قرار داد.

سعد الجبری در سال ۲۰۱۸ میلادی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را متهم کرده بود که قصد کشتن او را دارد.

بنا بر اعلام رسانه‌های کانادا، سرویس‌های امنیتی این کشور از حملۀ جدیدی علیه سعد الجبری که اکنون در مکان ناشناخته‌ای در تورنتو زندگی می‌کنند، مطلع شده‌اند.

سعد الجبری پیش از این در زمان قدرت داشتن محمد بن نایف، به عنوان رئیس واحد ضدجاسوسی عربستان فعالیت می‌کرده است.
محمد بن نایف آل سعود، ولیعهد پیشین عربستان و رقیب محمد بن سلمان بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی با حکم ملک سلمان تمام مناصب حکومتی خود همچنین مقام ولایتعهدی را از دست داد و محمد سلمان جایگزین او شد.

سعد الجبری در سال ۲۰۱۷ میلادی، پیش از آنکه محمد بن سلمان قدرت کنترل امور را در عربستان در دست بگیرد و محمد بن نایف را در بازداشت خانگی قرار دهد، عربستان را ترک کرد و به کانادا نزد پسرش رفت.

روزنامه «گلوب اند میل» کانادا به نقل از یک منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود می‌نویسد که الجبری اکنون تحت محافظت ماموران «بشدت مسلح» پلیس کانادا همچنین گارد خصوصی است.

بر اساس دادخواستی که روز پنج‌شنبه از سوی او در دادگاه واشنگتن تشکیل شد، سعد الجبری ولیعهد کنونی عربستان را متهم کرده است که مانند آنچه برای جمال خاشقجی در ترکیه روی داد، تیمی را در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کشتن او به کانادا فرستاده است.

در شکایت الجبری آمده است که محمد بن سلمان خواستار مرگ اوست زیرا او درباره فعالیت‌های ولیعهد کنونی چیزهای زیادی می‌داند؛ اطلاعاتی که می‌تواند روابط نزدیک محمد بن سلمان با دولت ترامپ را تیره کند.

ماریحلیز پاور، سخنگوی بیل بلر، وزیر امنیت عمومی کانادا در این باره گفت: «ما نمی‌توانیم درباره اتهاماتی که در این پرونده مطرح شده است اظهارنظرکنیم. اما از تلاش‌های برخی بازیگرانی خارجی در کانادا برای نظارت، ارعاب و تهدید کانادایی‌ها یا کسانی که در کانادا زندگی می‌کنند، آگاهیم.»

او افزود: «این کاملا غیرقابل قبول است و هرگز این موضوع را که عواملی خارجی امنیت ملی کانادا یا امنیت شهروندان و ساکنان کانادا را تهدید کنند، تحمل نخواهیم کرد.»

خانواده الجبری همچنان در عربستان به سر می‌برند. پس از فرار او به کانادا، فرزندانش ابتدا با محدودیتهای مسافرتی روبرو و سپس در مارس گذشته به نقطه نامعلومی منتقل شدند؛ از آن زمان تا کنون اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی باشگاه نیوکاسل انگلستان را خرید

قاتل سریالی نوزادان در بریتانیا بار دیگر به اتهام تلاش به قتل محاکمه می‌شود

قاضی آمریکایی یکی از متهمان ۱۱ سپتامبر را به دلیل «عوارض شکنجه در گوانتانامو» از محاکمه معاف کرد