نخست وزیر جدید رومانی کابینه خود را معرفی کرد

داچیان چیولوش، نخست وزیر رومانی درصدد تشکیل کابینه
داچیان چیولوش، نخست وزیر رومانی درصدد تشکیل کابینه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داچیان چیولوش، نخست وزیر جدید رومانی گزینه‌های خود برای کابینه جدید این کشور را که همه عضو حزب «اتحادیه اصلاحات» (USR) هستند، معرفی کرد.

آگهی

داچیان چیولوش، نخست وزیر جدید رومانی گزینه‌های خود برای کابینه جدید این کشور را که همه عضو حزب «اتحادیه اصلاحات» (USR) هستند، معرفی کرد.

حزب اتحادیه اصلاحات که حزب آقای چیولوش است فقط ۸۰ کرسی در پارلمان دارد که بسیار کمتر از اکثریت است.

آقای چیولوش که هفته گذشته توسط کلاوس یوهانیس، رئیس جمهور رومانی به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب شد،باید بدون حمایت دو حزب بزرگ پارلمان یعنی «لیبرال ملی» (PNL) یا حزب «سوسیال دموکرات» (PSD) دولت خود را به تأیید نمایندگان مجلس برساند.

نخست وزیر جدید رومانی همچنین از حمایت دیگر گروه‌های مخالف کوچک‌تر مانند احزاب قومی مجارستانی و جناح راست جبهه اتحاد برای رومانیایی ها (AUR) برخوردار نیست.

برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظرند که نتیجه رأی گیری در مجلس رومانی قابل پیش بینی است و همه خود را برای پس از ناکامی چیولوش در کسب آرای لازم، آماده می‌کنند.

آقای یوهانیس، رئیس جمهور رومانی و عضو حزب لیبرال ملی دوشنبه گذشته پس از برکناری هم حزبی اش، فلورین کیتسو از سمت نخست وزیری، آقای چیولوش را به جای او منصوب کرد.

از همین رو برخی صاحب نظران این انتصاب را یک حرکت سیاسی محتاطانه از سوی یوهانیس و یک باخت برای چیولوش می‌دانند.

شکست آقای چیولوش در جلب نظر نمایندگان مجلس برای تشکیل کابینه می‌تواند به آرزوهای ریاست جمهوری او و حزب متبوعش برای سال ۲۰۲۴ آسیب برساند.

از سوی دیگر حتی اگر چیولوش بتواند کابینه پیشنهادی‌اش را با حمایت پارلمان رومانی تشکیل دهد، او سکان هدایت کشوری را در اختیار می‌گیرد که با بحران کرونا و خشم گسترده علیه طبقه‌ سیاستمدار دست و پنجه نرم می‌کند. 

زمستان نارضایتی

با وجود این همه در رومانی فکر نمی‌کنند که تلاش‌های چیولوش محکوم به شکست است.

اگرچه هر دو حزب بزرگ رومانی حمایت از چیولوش را رد کرده‌اند اما این احتمال وجود دارد که آن‌ها از استقرار شخص دیگری در دوره‌ای که از آن به عنوان «زمستان نارضایتی» رومانی یاد می‌شود، استقبال کنند.

از همین رو آنتون پیسارگلو، تحلیلگر سیاسی در گفتگو با یورونیوز با بیان اینکه چیولوش شانس تشکیل کابینه را دارد، گفت که تحقق این موضوع نه به دلیل داشتن بهترین کابینه بلکه به دلیل نیاز رومانی به دولت «فداکار» است.

با این حال او پیش‌بینی کرد که زندگی سیاسی شخص چیولوش با ناموفق بودن در گرفتن رأی اعتماد برای کابینه اش یا شکست در بیرون کشیدن رومانی از بحران آسیب خواهد دید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

زمان رای‌گیری برای کابینه جدید رومانی در پارلمان این کشور مشخص نشده است اما از آنجا که چیولوش باید تا ۲۰ اکتبر دولت خود را تشکیل دهد، بنابراین این رأی گیری باید در هفته جاری انجام شود.

در صورت مخالفت پارلمان رومانی با کابینه چیولوش، یوهانیس وظیفه دارد نامزد دیگری را برای نخست وزیری معرفی کند.

اگر انتخاب دوم یوهانیس برای نخست وزیری نیز نتواند رأی موافق پارلمان را برای تشکیل کابینه به دست آورد، انتخابات زودهنگام در رومانی برگزار می‌شود؛ رویدادی که از پایان حکومت کمونیست ها در این کشور رخ نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر رومانی استعفا کرد؛ نگرانی چپ‌ها و امیدواری لیبرال‌ها برای تشکیل دولت

با وجود پیشتازی سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها و اصلاح‌طلبان رومانی دولت را واگذار نمی‌کنند

برگزاری انتخابات پارلمانی در رومانی