با وجود پیشتازی سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها و اصلاح‌طلبان رومانی دولت را واگذار نمی‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات در رومانی
انتخابات در رومانی   -   کپی رایت  AP Photo

نتایج اولیه شمارش ۹۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی رومانی حاکیست که حزب سوسیال دموکرات (PSD) که مخالف دولت حاکم است، موفق شده بر خلاف نتایج نظرسنجی‌های انجام شده، حدود ۳۰ درصد آرا را به اختصاص دهد و از چهار حزب رقیب خود پیشی بگیرد.

در حالی که نظرسنجی‌های انجام شده پیش از انتخابات، حزب ملی‌گرای لیبرال(PNL) حاکم به رهبری لودویچ اوربان را با کسب بیش از ۳۰ درصد آرا پیشتاز انتخابات سراسری روز یکشنبه نشان می‌داد، سهم این حزب راست میانه در عمل به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

با این حال، لودویچ اوربان، نخست وزیر فعلی رومانی اعلام کرده که به زودی مذاکره خود را برای تشکیل دولت جدید را با ائتلاف اصلاح‌طلبان(PUSR-Plus) که حدود ۱۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده، آغاز خواهد کرد.

در مقابل، مارچل چولاکو، رهبر حزب سوسیال دموکرات از آقای اوربان خواسته تا با احترام به آرای اکثریت مردم از سمت خود استعفا دهد.

دو حزب ناسیونالیست(‌AUR) و حزب اقلیت مجارستان(UDMR) نیز به ترتیب ۹ و ۶ درصد آرا را کسب کرده‌اند. حزب اقلیت مجارستان که پیشتر نیز در دولت‌های ائتلافی راست میانه حضور داشته، از قصد خود برای مذاکره با آقای اوربان خبر داده است.

مطابق گزارش‌های منتشر شده تنها ۳۳ درصد واجدان شرایط رای‌دهی در رومانی در انتخابات روز یکشنبه شرکت کرده‌اند؛ این نسبت در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۹ درصد بوده است. تحلیلگران شیوع ویروس کرونا و ناامیدی مردم از کارآمدی احزاب سیاسی این کشور را علت کاهش سطح مشارکت آنها عنوان کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب سوسیال دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز با کسب ۴۵ درصد آرا موفق به تشکیل دولت شد ولی گرایش پوپولیستی این حزب سرآغاز یک دوره بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در این کشور شد. به طوری که در سال ۲۰۱۹ و پس از تغییر سه نخست وزیر چپ‌گرا، دولت رومانی سقوط کرد و آقای اوربان که طرفدار غرب و اتحادیه اروپاست موفق به تشکیل دولتی ائتلافی شد.