Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بیش از ۸ هزار تن نیترات آمونیوم در انبارهای غیر ایمن رومانی کشف شد

کشف انبارهای غیر ایمن نیترات آمونیوم در رومانی
کشف انبارهای غیر ایمن نیترات آمونیوم در رومانی Copyright  Romanian police handout
Copyright  Romanian police handout
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر اداره بنادر دریایی رومانی نیز هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۲۶ هزار تن نیترات آمونیوم در «کنستانتسا»، بزرگترین بندر رومانی در ‌‌آب‌های دریای سیاه ذخیره می‌شود.

آگهی

پلیس رومانی اعلام کرد که هزاران تن نیترات آمونیوم را که به صورت غیرقانونی انبار شده و در شرایط بسیار خطرناک نگهداری می شد در چندین سایت ذخیره‌سازی و انبار در سراسر این کشور کشف کرده است.

میزان ماده شیمیایی نیترات آمونیوم کشف شده در رومانی ۸ هزار و پانصد تن اعلام شده، یعنی سه برابر بیش‌تر از مقداری که در بیروت، پایتخت لبنان انفجاری مهیب و مرگبار را رقم زد.

گفتنی است که انفجار انبار ذخیره نیترات آمونیوم در پایتخت لبنان جدا از خسارات عمده مالی،‌ بیش از ۱۷۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت.

پلیس رومانی در بیانیه‌ای اعلام کرده که مواد یاد شده طی سه روز در جریان ۵۱ مورد عملیات بازرسی و کنترل کشف شده و برای چندین شرکت مظنون به سهل انگاری و مدیریت نادرست در استفاده و نگهداری موارد خطرناک نیز پرونده‌های تخلف و جرم شناسی باز شده است.

یکی از انبار‌های مهم و بسیار خطرناک کشف شده در بندر «آجیجا» واقع در دریای سیاه قرار دارد. ماموران پلیس در جریان عملیات بازرسی در این منطقه متوجه شدن که تنها در یک انبار میزان ۵ هزار تن نیترات آمونیوم ذخیره شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که در دو انبار کشف شده در سواحل رود دانوب واقع در شهرهای «برائیلا» و «گالاتچ» به ترتیب ۳۰ و ۳۵ تن نیترات آمونیوم که در شرایط بسیار خطرناک نگهداری می‌شدند، کشف شده است.

یکی دیگر از انبارها که پلیس رومانی آنرا کشف کرده در یک مزرعه قرار داشت. در این انبار ۳۶۸ تن نیترات آمونیوم زیر سقفی که در معرض مستقیم ‌آفتاب قرار داشت نگهداری می‌شد.

رومانی یکی از بزرگ‌ترین وارد کنندگان نیترات آمونیوم

از سوی دیگر اداره بنادر دریایی رومانی نیز هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۲۶ هزار تن نیترات آمونیوم در «کنستانتسا»، بزرگترین بندر رومانی در ‌‌آب‌های دریای سیاه ذخیره می‌شود.

این مقدار نیترات آمونیوم حدود ۱۰برابر میزانی است که فاجعه به سختی جبران پذیر بیروت را رقم را زد.

در بیانیه اداره بنادر دریایی رومانی در عین حال تاکید شده است که مواد خطرناک نیترات آمونیوم در انبارهایی با مجوز‌های ویژه جهت نگهداری این گونه مواد ذخیر شده و عواملی که وظیفه دستکاری و جابجایی آنها را برعهده دارند با پرتکل‌های مصوب اداره بازرسی عمومی این کشور به خوبی آشنا هستند.

رومانی وارد کننده عمده نیترات آمونیوم است، ترکیبی شیمیایی با قابلیت‌های انفجاری که به ‌عنوان کود شیمیایی برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود. این ترکیب شیمیایی باید در شرایط بسیار خاص و در مقادیری محدود‌ به دور از نور مستقیم خورشید در دمای خنک نگهداری و ذخیره شود.

یک کامیون مملو از موارد شیمیایی که نوع آن اعلام نشده سال ۲۰۰۴ میلادی در «میهایلشت»،‌ یکی از شهرهای رومانی منفجر شد و هجده کشته برجای گذاشت.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیست و هفت تن مواد منفجره نیترات آمونیوم در آمریکا ناپدید شد

نخست وزیر رومانی استعفا کرد؛ نگرانی چپ‌ها و امیدواری لیبرال‌ها برای تشکیل دولت

با وجود پیشتازی سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها و اصلاح‌طلبان رومانی دولت را واگذار نمی‌کنند