Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر رومانی استعفا کرد؛ نگرانی چپ‌ها و امیدواری لیبرال‌ها برای تشکیل دولت

لودویچ اوربان، نخست وزیر مستعفی رومانی
لودویچ اوربان، نخست وزیر مستعفی رومانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای اوربان به عنوان رهبر حزب لیبرال ملی(PNL) در حالی استعفای خود را اعلام کرد که حزب چپ‌گرای مخالف او تنها حدود ۳۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی رومانی را کسب کرده و هنوز در مورد امکان تشکیل دولت توسط این حزب تردیدهای جدی وجود دارد.

آگهی

لودوویچ اوربان، نخست وزیر رومانی پس از شکست حزب راست میانه در مقابل سوسیال دموکرات‌ها از سمت خود استعفا کرد.

آقای اوربان به عنوان رهبر حزب لیبرال ملی(PNL) در حالی استعفای خود را اعلام کرد که حزب چپ‌گرای مخالف او تنها حدود ۳۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی رومانی را کسب کرده و هنوز در مورد امکان تشکیل دولت توسط این حزب تردیدهای جدی وجود دارد.

با این حال، نخست وزیر رومانی در نطق تلویزیونی خود گفت:«من منافع رومانی را بالاتر از منافع حزبی و شخصی خود می‌دانم.» البته او تصریح کرد که فعلا لازم است بدون داشتن سمتی بر مذاکرات حزب لیبرال ملی برای حصول به ائتلافی حداکثری در پارلمان متمرکز شد.

آقای اوربان همچنین احتمال هرگونه ائتلافی با حزب سوسیال دموکرات(PSD) را منتفی دانست و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد این حزب پوپولیست به رومانی آسیب برساند.

مطابق قوانین رومانی، کابینه آقای اوربان به مدت ۴۵ روز و تا زمان جایگزینی کابینه جدید می‌تواند به عنوان سرپرست در سمت خود باقی بماند. تا آن زمان، نیکولای چوکا، وزیر فعلی دفاع با حکم کلائوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی به عنوان نخست وزیر فعالیت خواهد کرد.

پیشتر آقای اوربان که حزب تحت رهبری او نزدیک به ۲۵ درصد آرای عمومی را کسب کرده، اعلام کرده بود که به زودی مذاکره خود را برای تشکیل دولت جدید را با ائتلاف اصلاح‌طلبان (PUSR-Plus) که حدود ۱۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده، آغاز خواهد کرد.

در انتخابات سراسری روز یکشنبه رومانی، دو حزب ناسیونالیست(‌AUR) و حزب اقلیت مجارستان(UDMR) نیز به ترتیب ۹ و ۶ درصد آرا را کسب کرده‌اند. حزب اقلیت مجارستان که پیشتر نیز در دولت‌های ائتلافی راست میانه حضور داشته، از قصد خود برای مذاکره با آقای اوربان خبر داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای اوربان از سال ۲۰۱۹ و در پی سقوط دولت سوسیال دموکرات به دلیل رسوایی‌های مالی که با انتقاد شدید اتحادیه اروپا نیز مواجه شد، به عنوان نخست وزیر رومانی منصوب شده بود. آقای اوربان از جمله سیاستمداران طرفدار اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و در مقابل حزب سوسیال دموکرات طرفدار توسعه روابط با روسیه و دولت راست افراطی مجارستان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر جدید رومانی کابینه خود را معرفی کرد

شلاق، چوب و باتون؛ روایت مهاجران از خشونت پلیس رومانی

بیش از ۸ هزار تن نیترات آمونیوم در انبارهای غیر ایمن رومانی کشف شد