درخواست رئیس‌جمهور رومانی از بایدن: نیروهای بیشتری از سوی ناتو به شرق اروپا بفرستید

روسای جمهور رومانی و لهستان
روسای جمهور رومانی و لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کلاوس یوهانیس، رئیس‌جهور رومانی، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۱ مه) از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواست تعداد نیروهای بیشتری از ناتو را برای محافظت در برابر روسیه به شرق اروپا اعزام کند.

آگهی

کلاوس یوهانیس، رئیس‌جهور رومانی روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۱ مه) از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواست تعداد نیروهای بیشتری از ناتو را برای محافظت در برابر روسیه به شرق اروپا اعزام کند.

رئیس‌جمهور رومانی که در کنفرانس ویدئویی «بخارست-۹» شرکت کرده بود، با اشاره به سیاست‌های تهاجمی ولادیمیر پوتین در منطقه گفت: «ناتو باید به تقویت موقعیت بازدارندگی و دفاعی یکپارچه و منسجم خود به ویژه در جبهه شرقی، از دریای بالتیک تا دریای سیاه ادامه دهد.»

وی با اشاره به تجمع نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین گفت کشورهای اروپای شرقی برای مقابله به نیروهای بیشتری از ناتو در جبهه شرقی اروپا نیاز دارند.

پیش‌تر استقرار ده‌ها هزار سرباز ارتش روسیه در مناطق مشرف به مرز اوکراین ضمن برانگیختن نگرانی‌های شدید نسبت به احتمال تهاجم گسترده ارتش به کشور همسایه، بر میزان تنش‌های موجود میان مسکو و غرب افزوده بود. مقامات کرملین با رد گمانه‌زنی‌های مطرح مبنی بر آمادگی مسکو برای یک حمله نظامی به اوکراین گفته بودند این رزمایش نظامیان روسیه در کریمه به هیچ وجه تهدیدآمیز نبوده و تنها در پاسخ به تمرین‌های ناتو در اروپا و نیز تحرکات نظامی اوکراین صورت گرفته است.

در کنفرانس «بخارست-۹» نمایندگان ۹ کشوری که پیش‌تر بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق به حساب می‌آمدند و اکنون عضو اتحادیه اروپا و پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند حضور دارند.

در این نشست آندره دودا، رئیس جمهور لهستان نیز با اشاره به عقب‌نشینی بخش قابل توجهی از نیروهای روسی از نزدیکی مرز اوکراین، از جمله در ناحیه کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد، گفت: «این امر خطر حمله دیگر روسیه را کاهش می‌دهد اما بدون تردید وضعیت در آن‌جا بسیار دشوار است و آنجا بخشی از خاک اوكراين است که به اشغال درآمده است. نه اروپا و نه جهان نمی‌توانند چشم خود را به روی این قسمت از قاره ما ببندند.»

قبل از این ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با دشوار خواندن روابط این سازمان با روسیه، مسکو را به در پیش گرفتن «رفتار تهاجمی» متهم کرده و گفته بود: «روسیه به فعالیت‌ها و ساخت‌و‌سازهای نظامی گسترده خود ادامه می‌دهد؛ از بالتیک تا دریای سیاه، در خاورمیانه و شمال آفریقا، از مدیترانه تا قطب شمال.»

این مقام ارشد ناتو مقامات کرملین را متهم کرده بود که در امور کشورهای همسایه مانند اوکراین، مولداوی و گرجستان مداخله می‌کند. اتهامی که مقامات روسیه آن را رد کرده بودند.

نخستین جلسه نشست بخارست-۹ به ابتکار دو کشور رومانی و لهستان در سال ۲۰۱۵ برگزار شد تا کشورهای جبهه شرقی اتحادیه اروپا برای گفتگو در مورد موضوعات منطقه‌ای به یکدیگر نزدیک شوند و صدایی واحد را در اتحادیه اروپا و همین‌طور در نشست‌های ناتو انعکاس دهند. 

رومانی، لهستان، مجارستان، بلغارستان، جمهوری چک، اسلواکی، استونی، لتونی و لیتوانی کشورهای عضو این اتحاد به حساب می‌آیند.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

نشست روز دوشنبه متحدان شرق اروپا حدود یک ماه قبل از نشست اعضای سازمان ناتو در ۱۴ ژوئن در بروکسل برگزار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش مسکو-کی‌یف؛ اوکراین خواستار تسریع عضویتش در ناتو شد

انتقاد دبیرکل ناتو از «رفتار تهاجمی» روسیه؛ مسکو: ناتو به مشکلات خودش بپردازد

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند