توئیتِ جنجالی نخست وزیر اسلوونی خشم پارلمان اروپا را برانگیخت

یانز یانشا، نخست وزیر اسلوونی
یانز یانشا، نخست وزیر اسلوونی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسلوونی در کنایه‌ای آشکار نمایندگان پارلمان اروپا از جمله یکی از اعضای برجسته فعلی این نهاد قانون‌گذار اروپایی را «دست نشانده» جرج سوروس معرفی می‌کند.

آگهی

یانز یانشا، نخست وزیر اسلوونی بار دیگر با انتشار توییتی که این بار نمایندگان پارلمان اروپا راهدف قرار داده، جنجال ساز شد.

انتشار توئیتی جنجالی و بحث برانگیز از نخست وزیر اسلوونی که با تصویری از چند نماینده پارلمان اروپا در کنار جرج سوروس، تاجر و میلیاردر مجاری-آمریکایی همراه شد، خشم قانونگذران اروپایی را بر انگیخته است.

یانز یانشا در این توییت با اشاره به افرادی که دور موسس و رئیس هیئت مدیره بنیاد جامعه باز (بنیاد سوروس) گرد آمده بودند آنها را «سیزده عروسک از ۲۲۶ عروسکِ سوروس در پارلمان اروپا» معرفی کرده است.

اگر چه اغلب نمایندگی که در این عکس در کنار جرج سوروس به تصویر کشیده شدند دیگر نماینده پارلمان اروپا نیستند اما یکی از آنها که به نظر می‌آید بیشتر مورد توجه نخست وزیر اسلوونی بوده همچنان در نهاد قانون‌گذاری اروپا به عنوان نماینده فعالیت دارد.

این فرد سوفی انت‌ِ ولد، رهبر حزب دموکرات ۶۶ و نماینده هلند در پارلمان اروپا است از سال ۲۰۰۴ تاکنون ماموریت وی در این نهاد قانون‌گذار تمدید شده است.

توئیت جنجالی نخست وزیر اسلوونی در کنایه‌ای آشکار به نمایندگان فعلی پارلمان، سیزده فرد به تصویر کشیده شده در عکس از جمله یکی از اعضای برجسته فعلی این نهاد معتبر اروپایی را «دست نشانده» جرج سوروس معرفی می‌کند.

این دیدگاه در واقع ترویج نوعی تئوری توطئه است که بیشتر در میان هوداران جریان راست افراطی اروپا طرفدار دارد.

سوروس و بنیاد جامعه باز او مدت‌ها است به بهانه ترویج سیاست‌های لیبرال از طریق کارهای خیرخواهانه و نیز انتقاد از اصلاحات ضد دموکراتیک در کشورهایی مانند مجارستان تحت ریاست ویکتور اوربان هدف حملات جریان راست افراطی در اروپا قرار می‌گیرند.

سوروس که یک یهودیِ مجاری تباراست همچنین مورد اهانت‌های یهودی‌ستیزانه منتسب به جریان یاد شده قرار می‌گیرد.

پیام توئیتری جنجال برانگیز یانز یانشا، نخست وزیر اسلوونی در حالی منتشر شده است که همزمان خانم سوفی انت‌ِ ولد به همراه نمایندگانی از پارلمان اروپا برای بررسی وضعیت حاکمیت قانون و آزادی رسانه‌ها به این کشور سفر کرده‌‌‌اند.

ارزیابی‌‌هایی که عمدتا از سوی منتقدان مطرح شده نشان می‌دهد که وضعیت حاکمیت قانون و آزادی رسانه‌ها در اسلوونی از زمان به قدرت رسیدن آقای یانشا در سال ۲۰۲۰ به این سو رو به وخامت گذاشته است.

در همین راستا، رئیس خبرگزاری رسمی اسلوونی ماه گذشته از سمت خود استعفا داد و با انتشار پیامی دولت را به سواستفاده از بودجه عمومی برای اعمال نظارت بر نحوه تولید خبر و کنترلِ خروجی این خبرگزاری متهم کرد.

اسلوونی در حال حاضر ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد. یانز یانشا پیش‌تر نیز نسبت به آنچه سرکوب موارد نقض حاکمیت قانون خوانده شده بود به کمیسیون اروپا تاخته و این نهاد را به سواستفاده از اختیارات خود متهم کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلوونی در پی احیای طرح گسترش اتحادیه اروپا به غرب بالکان است

نخست وزیر اسلوونی پیش از اعلام رسمی دونالد ترامپ را رئیس جمهور آینده دانست

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد