دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی به‌عنوان هماهنگ‌کننده جدید برای انتقال افغان‌ها منصوب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران افغان در زمان خروج از کابل
مهاجران افغان در زمان خروج از کابل   -  کپی رایت  AP Photo

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نهاد روز سه‌شنبه الیزابت جونز، دیپلمات کهنه‌کار را به‌عنوان هماهنگ‌کننده جدید برای جابجایی مهاجران افغان که از کشور خود فرار کرده‌اند یا می‌خواهند خارج شوند، منصوب کرده است.

خانم جونز جایگزین، «جان بس» سفیر پیشین آمریکا در افغانستان می‌شود که در ماه اوت گذشته برای عملیات خروج نیروهای آمریکایی به افغانستان رفت تا بر امور نظارت کند.

ند پرایس گفت که جونز که سابقه معاونت در وزارت خارجه ایالات متحده را دارد، بر روند جابجایی افغان‌ها تا اسکان مجدد در ایالات متحده نظارت خواهد کرد.

خانم جونز قرار است روی چهار موضوع اصلی متمرکز شود که شامل جابجایی افراد به خارج از افغانستان، حضور آن‌ها در کشورهای ثالث، اسکان مجدد در ایالات متحده آمریکا و ارتباط و تعامل با داوطلبان است.

الیزابت جونز بازنشسته وزارت خارجه آمریکا بود که با ماموریت جدید از بازنشستگی خارج می‌شود. وی پیش از این سفیر آمریکا در قزاقستان و معاون نماینده ویژه در امور افغانستان و پاکستان بوده است.

در جریان عملیات خروج نظامیان و غیرنظامیان در خطر از افغانستان، در دو هفته آخر ماه اوت نزدیک به ۱۲۵ هزار نفر از این کشور خارج شدند و اکنون بیش از ۵۰ هزار نفر آنان به پایگاه‌های نظامی آمریکا منتقل شده‌اند.